Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk Lirası reel efektif döviz kurunun tarihi düşük seviyede olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyelerine yaptığı sunumda, cari işlemler açığındaki iyileşmenin Ağustos verisi ile birlikte belirginleşeceğini ve yıl boyunca devam edeceğini kaydetti.

Başçı, Avrupa Birliği ekonomilerindeki talep artışının desteğiyle net ihracatın büyümeye katkısının bu yılın ikinci yarısında atacağını belirtti.

TCMb’nin döviz kurununun etkileri ve enflasyon beklentilerindeki artıştan kaynaklanan riskleri sınırlamak için likidite politikasındaki sıkı duruşunu korudğunu kaydedeb Başçı, “TCMB’nin açıklalan “küresel para politikalarının normalleşme sürecinde yol haritasi” kapsamında, yakın zamanda geniş bir tedbir paketi uygulamaya balşadığını ifade etti.

Başçı öte yandan, para politikasının enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir duruş sergilediğini vurguladı. Başçı, Türk Lirası reel efektif döviz kurunun tarihi düşük seviyede olduğunu kaydetti.

0