Gelecek hafta yapılacak FOMC toplantısında faiz artırımının zamanına dair net bir açıklama yapılabileceği ancak tahvil piyasalarının bu adıma hazır olmadığı öne sürüldü.

piyasa 17 aralik'a hazir degil Kasım rakamları ABD’de büyümenin vites yükselttiğine dair kanıtlar sundu. Olumlu hava iş dünyası ve tüketici güveni anketler gibi gerçek aktiviteden kaynaklanan verilerle desteklendi.

Asırlık varlık yönetimi şirketi Columbia Management, para politikası ile ilgili son haberlerden aşağıdaki başlıkların çıktığını kaydetti:

– Geçen haftaki haberler Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz artırımları için uygun zamanın gelecek yılın ortalarında olacağını öngörmeye devam ettiğini gösterdi.

– 17 Aralık, finansal piyasalara faiz artırımı olasılığının sinyalini vermek için en uygun zaman gibi görünse de tahvil yatırımcıları buna hazır görünmüyor.

– Makul süre dilinde yapılacak değişikliğin riskleri olabilir ancak FED yetkilileri daha sonraki büyük şahince sürprizlerinin hazırlığı olarak 17 Aralık’da hafif şahince bir sürpriz yapacak.

ABD dokuz aydır kesintisiz büyüyor. Son rakamlar dünyanın en büyük ekonomisinin yıllık en az yüzde 3 büyüme genişlediğini gösteriyor:

Columbia Management Portföy Yöneticisi ve Stratejist Zach Pandl, istihdam rakamlarının yanı sıra FED’den yapılan açıklamalar politika görünümünü riske attığını belirtti. Pandl’a göre göre geçtiğimiz hafta çıkan dört haber bu bağlamda dikkat çekici oldu:

1. New York FED Başkanı William C. Dudley, ilk faiz artırımına 2015 ortalarında gidilmesinin makul olacağı görüşünü tekrarladı. Bununla beraber söyleminde ufak bir değişkiklik yapan Dudley,”Faizlerin gelecek yılın ortalarında yükseltilmesine yönelik beklentiler bana makul görünüyor” diyerek zamanından önce yapılacak bir artırımın FED’in güvenilirliğini zedeleyeceğini vurguladı.

2. FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in  geçtiğimiz hafta içerisinde söylemleri 17 Aralık FOMC toplantısı tutanaklarında her ne kadar üzerindeki tartışma bitmemiş olsa da ‘’makul süre’’ ifadesinin yer almayabileceğini işaret etti.

3. Chicago FED Başkanı Charles Evans, FED’in politika faizini gereğinden önce yükseltmeye başlamasının ekonomideki iyileşmeyi baltalayacağını belirterek merkezin faiz artırımı konusunda olağanüstü derecede sabırlı olması gerektiğini söyledi. Evans, işgücü piyasasının da düşen atıl kapasiteye bağlı olarak güçlenmeye devam ettiğini dile getiren Evans, enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaşmasına yönelik beklentilerin verilerden ziyade umutları yansıttığını kaydetti.

4. FED yetkilileri optimal kontrol kurallarının 2015’in başlarında faiz artırımını olası kılabileceğini söylediler. Son olarak, bankanın blog sitesinde 2012 yılında Yellen tarafından açıklanan “optimal kontrol” (OC) simülasyonlarının güncelleştirilmiş halini sundular. 2012’de bu simulasyonlarda faiz artırımının en erken 2016 yılında yapılacağı öngörülürken, işsizlik oranındaki beklenmedik düşüş tahminlerin 2015 ilk çeyreğine çekilmesine olanak sağladı.

Stratejist Zach Pandl; “Bütün bunlar yaklaşan FOMC toplantısı için ne anlama geliyor? Bizim görüşümüze göre, Eylül 2012 yılından bu yana açıklamalarda yer alan “makul süre” dilinin revize edilmesi muhtemel” dedi.

Columbia Management analistlerinin geçen haftaki haberlerin FOMC’nin faiz artırımı için en uygun zamanı gelecek yılın ortası olarak görmeye devam edeceğini ve karar vericilerin emtia piyasalarındaki son gelişmeler, enflasyon veya denizaşırı büyüme rakamlarından etkilenmediğini gösterdiğini kaydetti. Analistler ayrıca önemli yetkililerin makul süre ifadesine sadık kalacağı konusunda da birkaç işaret görüldüğünü belirtti.

Columbia Management Stratejisti; “Bu nedenle Ocak 2015 FOMC toplantısının ardından basına açıklama yapılmayacağı için 17 Aralık toplantısı finansal piyasalara faiz oranlarının artırılması işaretlerinin verilmesi için en uygun zaman olarak görünüyor ancak tahvil yatırımcıları bu duyuruya hazır görünmüyor” dedi.

0