Merkez Bankası’nın açıklanan faiz kararına ilk tepkiler gelmeye başladı.. Suratlar asık..

merkez'e ilk tepki: bu isin tadi kacti artikMerkez Bankası’nın, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25’ten yüzde 7,75’e indirdi. Merkez Bankası’nın yapmış olduğu 0,50 puanlık indirime siyasilerden ve iş çevrelerinden ilk tepkiler gelmeye başladı.

FAİZ İNDİRİMİ YETERSİZ

Ekonomi Bakanı Zihat Zeybekçi, ”Merkez’in indirimi tam indirim sayılmaz. Bu oran yeterli değil” dedi.

BİR FAYDASI YOK!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Merkez Bankasının faiz indirimine ilişkin, “0,5’lik faiz indiriminin Türkiye’nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine bir faydası yoktur. Hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerekirdi” ifadelerini kullandı.

BU İŞİN TADI KAÇTI ARTIK

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin, “Bu işin tadı kaçtı artık. Merkez Bankasının bu kararına bir ekonomi doktoru olarak da siyasetçi olarak da anlam veremiyorum” dedi.

Tüm ülkelerin deflasyonun ilacını aradığını, Türkiye’de de enflasyon trendinin aşağı yönlü olduğunu ve olacağını belirten Gedikli, “Bunu herkes görüyor da Merkez Bankası nasıl görmüyor anlamıyorum. Bu işin tadı kaçtı artık. Tüm veri setini önüme alıp eko-politik analiz yaptığımda, Merkez Bankasının bu kararına bir ekonomi doktoru olarak da siyasetçi olarak da anlam veremiyorum” diye konuştu.

SICAK PARA DEĞİL YATIRIMA ÇEKİLMELİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, “Faiz oranlarının sıcak parayı değil, yatırım ve üretimi destekleyecek seviyeye çekilmesi ülkemiz adına çok yararlı olacaktır” dedi.

DAHA İLERİ BİR ADIM BEKLİYORDUK

Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile ilgili açıklama yapan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, ”TCMB’nin aldığı faiz indirim kararı sürpriz değildir. Piyasa koşulları zaten bunu zorluyordu. Biz daha ileri bir adım bekliyorduk. Temennimiz önümüzdeki dönemlerde bu konuda daha cesur adımların atılmasıdır’ dedi.

YETERLİ BULMAK MÜMKÜN DEĞİL

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirim kararına ilişkin, “Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık indirimle ekonomik büyümenin önemini fark etmiş görünüyor. Ancak bu indirimi yeterli bulmak mümkün değil” değerlendirmesini yaptı.

YATIRIM TEŞVİKİ SAYILABİLECEK SEVİYE DEĞİL

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine ilişkin, “Bu seviye halen ülkede yatırım teşviki sayılabilecek bir seviye değil, ancak sürecin devam etmesi gerekir. Hiç şüphesiz ki enflasyon bu konuda son derece etkili bir engeldir. Enflasyonun da düşürülmesi için gerekli performansın gösterilmesi ihmal edilmemelidir” dedi.

HİÇBİR YARAYA MERHEM OLMAZ!

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirim kararına ilişkin, “TCMB’nin, piyasanın fiyatlandırdığı 100 baz puanlık faiz indirimini bugün yapması gerekirdi. Bu kadar düşük bir faiz indirimi hiçbir yaraya merhem olmaz” değerlendirmesini yaptı.

RİSKLERİN ALINMASI LAZIM

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin, “Merkez Bankası sıkı değil, çok sıkı bir duruş sergiliyor. Oysa kabul edilebilir risklerin alınması lazım” dedi.

HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirim kararına ilişkin, “İtidalli davranmayı ve indirimi daha sonraki aylara bırakmayı tercih eden Merkez Bankası, hayal kırıklığı yarattı” değerlendirmesinde bulundu.

OLUMLU BİR ADIM OLARAK GÖRÜYORUZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine ilişkin, “Bugün gelen faiz indiriminin fonlama maliyetleri üzerindeki baskıyı azaltacağını ve piyasa algısı açısından olumlu bir adım olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan politika faizindeki indirimin döviz kurlarında düşürücü bir etki göstermesini beklemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

0