Petrol fiyatlarındaki artış piyasalar üzerindeki baskıyı da arttıryor. Yeni haftada yükselişin boğa piyasasını olumsuz etkileyebileceği uyarısı var.

enerji maliyetleri bogalari kacirabilirPiyasalar Irak gerilimi takip ediyor.  Musul’dan sonra IŞİD’in Bağdat’a kadar tehdidi arttırması ve en büyük rafineri olan Beyci’yi kontrol altına alması ile enerji piyasasındaki baskı da arttı. Petrol fiyatlarındaki artış Türkiye gibi cari açık sorunu yaşayan ülkeler için riski de arttırmaya başladı.

Piyasalarda geçtiğimiz hafta yükseliş ile tamamladı. S&P 500 yeni zirve seviyesini test etti. FED’den piyasa dostu açıklamaların etkisi ekonominin iyileşmeye devam ettiği vurgusu ABD piyasalarında etkili oldu.  Buna karşılık diğer piyasalarda aynı coşku o kadar uzun sürmedi.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş piyasa uzmanlarının yakın takibinde. Ekonomistler petrolde yükselişin devam etmesi halinde büyüme verilerinden ciddi değişimler görebileceğini yönünde uyarıyorlar.

Wunderlich Securities  baş stratejisti Art Hogan, petrolün 140 dolara çıkması halinde büyümede yarım puanlık etki görülebileceğini kaydetti. Petrolün şu anda tam olarak Orta Doğu’ya bağlı olduğunu hatırlatan Hogan, bu çılgınlık devam ettiği sürece petrolde volatilitenin yüksek olacağını dile getirdi.

Randy Frederick türev işlemler müdürü Charles Schwab, petroldeki potansiyel hareketlerin ekonomi üzerindeki etkisinin ne kadar olacağından emin olmadığını kaydederken, 120 doların üzerinde etkilerin görülebileceğini kaydetti.

Son iki haftada yükselişe devam eden petrolde 107.26 ile  son 9 ayın zirvesi test edildi. ABD Başkanı Obama’nın açıklamaları ile fiyatlarda yeni zirve test edilmiş oldu.

0