Dünyanın merakla beklediği kritik açıklama geldi. Fed bu yılki diğer toplantılarda olduğu gibi bu toplantıda da faizleri sabit tuttu. Dolar/TL 2.93 seviyesinden 2.91`e gevşedi.

Dünya genelinde piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası’nın (Fed), açıklaması geldi. Fed iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) haziran ayı toplantısında da faiz artırımına gitmedi ve faiz oranı yüzde 0.25-0.50 aralığında bırakıldı.

Fed’in faiz kararının ardından açıklamada bulunan Fed Başkanı Janet Yellen, ekonomik verilerin karışık görünüm sergilediğini belirterek faiz kararında Brexit’ı da göz önüne aldıklarını ve ABD ekonomisi üzerinde etkisi olabileceğini söyledi.

FAİZ ARTIRIMININ ZAMANINA İLİŞKİN SİNAL YOK

Açıklamada faiz artırımının zamanına ilişkin ise bir sinyal verilmezken açıklamanın ardından dolar/TL düşüşe geçti.

DOLAR/TL 2.91’E GEVŞEDİ

Açıklamanın hemen öncesinde 2.93 sınırında bulunan dolar/TL açıklamanın ardından 2.91’e gevşedi. Dolar/TL saat 21:10 itibariyle 2.9195’ten işlem görüyor. Altının onsu ise 1.289 dolarda 1.294 dolara yükseldi.

UZMANLARIN BEKLENTİLERİNE PARALEL

Uzmalar da Fed’in bu ayki toplantısında faiz artırımı beklemiyordu.

TEK İTİRAZ KANSAS FED BAŞKANI’NDAN

Karar 1’e karşı 9 oyla alındı. Kansas City Fed Başkanı Esther George karara itiraz etti.

6 YETKİLİ DE BU YILI ‘TEK’ GEÇİYOR

Nisan toplantısında sadece bir üye bu yıl tek faiz artışı beklerken şimdi 6 Fed yetkilisi bu yıl bir faiz artışı bekliyor.

BÜYÜME BEKLENTİSİNİ AŞAĞI ÇEKTİ

Açıklamada konut piyasasında iyileşme olduğuna ve harcamaların güçlendiğine dikkat çekilirken, 2016 büyüme beklentisi ise yüzde 2.2’den yüzde 2’ye düşürüldü.

10 YIL ARADAN SONRA YÜKSELTMİŞTİ

Fed, geçen yılki son toplantısında 10 yılın ardından ilk kez faiz artışına giderek politika faizini % 0-0.25 aralığından % 0.25 – 0.50 aralığına yükseltmişti.

BU YILKİ TÜM TOPLANTILARI PAS GEÇTİ

Fed bu yıl ise yaptığı tüm toplantıları pas geçti.

Açıklamanın ardından kararı sıcağı sıcağına UZMANPARA’YA değerlendiren Integral Forex Araştırma Direktörü ve UZMANPARA yazarı Tuncay Turuncu şunları söyledi:

“Fed beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi ve %0.25-%0.50 aralığında bıraktı. Karar metninde istihdamdaki yavaşlamaya vurgu yapılırken, işsizlik oranındaki düşüşe de işaret edilmiş. Hane halkı harcamalarının güçlendiği ifade edilirken, piyasa odaklı enflasyon ölçümlerinde düşüş olduğunu söylemiş.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

Bunun dışında karar oy birliği ile alınmış. Birkaç toplantıda faiz artırımını savunan Esther L.George bu sefer faiz değişliği fikrinden vazgeçmiş görünüyor.

Projeksiyonlarda faiz artırım beklentileri 1 faiz artırımını daha işaret ediyor. Yoğunluk bir faiz artırımına gerilemiş. Başka deyişle yılsonuna kadar iki faiz artırımı beklentileri neredeyse kaybolmuş.

2016 yılı için büyüme beklentileri %2.2’den %2.0’a aşağı yönlü revize edilirken, PCE enflasyonu %1.2’den %1.4’e yukarı yönlü revize edilmiş. Aynı şekilde çekirdek PCE enflasyonunda da %1.6’dan %1.7’ye yukarı yönlü revize bulunuyor.

‘FED KISA VADEDE TEMKİNLİ’

Genel olarak Fed kısa vadede daha temkinli görülüyor. Uzun vade de duruşu aynı. Kademeli faiz artırımı politikası devam ediyor ve ekonominin sadece kademeli artırıma izin vereceği bekleniyor. Orta vadede %2 enflasyon beklentisi sürüyor.

Sonuç olarak hafif güvercin eğilime sahip dengeli bir metin diyebiliriz. Zayıflıklara yer verdiği gibi güçlü taraflarda bulunuyor. Ancak görünen bir konu oldukça net. Yıl sonuna kadar bir taneden fazla faiz artırım beklentisi artık güçlü değil.

Verinin ardından Dolarda zayıflama oluştu. Dolar endeksi 94.75’den 94.50 seviyesine geriledi. EURUSD ise 1.1276 seviyelerine yükselişinin ardından dengeleniyor. Ons 1291 seviyesine yükseldi ancak bu seviyelerde dengeleniyor. İçeride USDTRY 2.9170 seviyesine geriledi. Piyasalarda şimdilik daha sert hareketler beklenmeyebilir. 21:30’daki Yellen’ın basın toplantısını bekliyoruz. Temmuzda faiz artırımı beklentileri oldukça zayıflamış görünüyor. “

0