1 Kasım Genel seçimlerinde tek başına iktidar olan AK Parti’nin zaferi sonrası iş dünyasından da yorumlar gelmeye başladı.

İTO: TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇILDI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi ilk sonuçlarını değerlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi ilk sonuçlarını değerlendirirken, “Milletimiz seçim sandığında tek parti yönetimi ve istikrar iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyarak, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkmıştır. Seçmenin sandık aracılığıyla verdiği güçlü mesajla Türkiye’nin önü açılmıştır. Şimdi işe koyulup milletimizin ihtiyaçlarına cevap verme zamanıdır” dedi.

ASKON 1 Kasım Genel Seçim Değerlendirmesi

Yeni Türkiye, Yeni Ufuklar

Öncelikle katılım oranı ve huzur ortamında geçen bir seçimin mutluluğunu yaşamakta olduğumuzu belirtmek isteriz.
Tarihi bir seçim olarak Demokrasi tarihimizde yer bulacak olan 1 Kasım 2015 seçimlerinde halkımız huzur, istikrar ve güven ortamının tesisi için, tek parti iktidarını tercih etmiştir. Önümüzdeki dönemde AK Parti’nin sorumluluğu bu vesileyle artmıştır. Sonuçların ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını temenni ettiğimizi belirtiriz.

MÜSİAD: GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, 1 Kasım Seçim sonuçlarını değerlendirerek, ‘’Bugün ülkemiz için yeni ve umut dolu bir dönemin daha başlangıcıdır. Ülkemizin kalkınması yolunda önemli bir dönüm noktası olacağına inandığımız bu 4 yıllık dönemde, Türkiye için büyük bir şans daha doğmuştur’’ dedi.

is dunyasi sonuctan memnunOlpak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘’1 Kasım Seçimlerinin gayri resmi sonuçlarına göre, milletimiz, tercihini net bir şekilde tek parti iktidarı yönünde kullanmıştır. 5 aylık belirsiz dönem ve uzlaşmaz görüntü veren siyaset anlayışı, milletin nezdinde kabul görmemiştir. Milletimiz her zamanki sağduyusu ile, “7 Haziran’ı unutmayın, kısır çekişmelerden uzaklaşın, somut vaatlerle istikrarlı bir hükümet kurulmalıdır” demiştir. Milletimizin, ülkemizin kalkınması yönünde gösterdiği tercihini, değerli buluyoruz. İş dünyasının önünün açılması, sosyal hayatta ve demokratik açılımlarda reformların devamı, daha hızlı ve adil işleyen bir hukuk devleti yolunda, birlikte üreteceğimiz sinerjinin tekrar yakalandığına inanıyoruz.

Bu sonuçlar, aynı zamanda, mazlum milletlerin ülkemizden beklentileri bakımından da önemlidir. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar ile, kanlı teröre karşı mücadelede, daha etkin bir mücadelenin de yolunu açacaktır.

Seçim sonuçları, ülkemizdeki huzur, güven ve pozitif istikrar ortamının devam edeceğine olan inancımızı perçinlemiştir.

Milletimiz sözünü söyledi. Bize düşen, Milli iradeye saygı göstermektir.”

DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN

“İŞ DÜNYASI OLARAK GÜVEN VE İSTİKRARIN DEVAMINDAN BÜYÜK BİR MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Öncelikle seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Hatırlanacağı üzere, 7 Haziran seçimlerinde tek başına bir iktidar oluşamamış, çıkan tablo gereği her bir partinin hükümetin parçası olma imkanı varken bu değerlendirilememiş ve hükümet kurulamamıştı. Halkımız bu süreçte yaşananların ardından 1 Kasım seçimlerinde siyasi istikrarın sağlanması yönünde tercihini kullandı ve AK partinin tekrar tek başına iktidar olmasının önünü açtı. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor coğrafyada, birçok ülkede istikrarsızlık ve belirsizlikler yaşanırken, halkımızın ülkemizde herhangi bir belirsizliğe müsaade etmeyecek şekilde bir irade oluşturması oldukça manidardır.

Bundan sonra, 2019 yılına kadar ülkemizin önündeki siyasi belirsizliklerin kalkmasıyla beraber var gücümüzle ülke hedeflerine doğru ilerlememiz gerektiği ortadır.  Seçimsiz geçecek dört yıllık dönemde bahse konu olan ekonomik reformların devam edeceğine ve ülkemizin uzun vadeli hedeflerine yürüyeceğine inanıyoruz. İş dünyası olarak güven ve istikrarın devam edeceğini görmekten dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 1 Kasım seçimlerinin sonuçları hepimiz için hayırlı, uğurlu olsun.

0