Bakan Ahmet Erdem, ”İŞKUR tarafından uygulanan aktif ve pasif iş gücü programları sayesinde 3 milyon 834 bin kişi işe yerleştirilmiştir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, “Hedefimiz 2023 yılına kadar istihdamı yüzde 55’e çıkartmak, işsizliği ise yüzde 5’e indirmek” dedi.

Türkiye İş Kurumunda (İŞKUR) düzenlenen “İŞKUR 8. Olağan Genel Kuruluna”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler katıldı.

Bakan Erdem, iş gücü piyasalarının uluslararası alanda rekabet edilebilirliğini ve krizlere direncini artırmak için çalışma hayatında önemli düzenlemeler yaptıklarını ve tedbirler aldıklarını söyledi. Son 13 yılda istihdamın artırılması için iş yerlerine 53 milyar lira kaynak aktarıldığını dile getiren Erdem, istihdam edilenlerin sayısının ise 20 milyondan, 27 milyona 342 bine yükseldiğini söyledi.

Erdem, son 13 yılda kadınların iş gücüne katılma oranının yüzde 30’un üzerine çıktığını, 2009’da yüzde 25,3 olan genç işsizlik oranının 2015’in Temmuz ayında yüzde 18,3’e indiğini kaydetti. İş gücünde 8,5 milyon, istihdamda ise 8 milyon artış olduğu bilgisini paylaşan Erdem, “Hedefimiz 2023 yılına kadar istihdamı yüzde 55’e çıkartmak, işsizliği ise yüzde 5’e indirmek. İnşallah istikrarlı yönetimle bu hedefleri hep birlikte başaracağımıza canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.

“3 milyon 834 bin kişi işe yerleştirildi”

Bakan Erdem, İŞKUR aracılığıyla son 13 yılda aktif iş gücü piyasası programları kapsamında yaklaşık 1 milyon 100 bin kişiye mesleki eğitim verildiğini de belirterek, yaklaşık 287 bin kişinin iş başı eğitim programlarından, 158 bin kişinin girişimcilik eğitim programlarından faydalandığını ifade etti.

İŞKUR’un insan kaynakları kapasitesinin güçlendirildiğini, iş arayanlarla iş verenler arasında köprü kurulduğunu belirten Erdem, bu kapsamda 1 milyon 635 bin iş yeri ziyaret edildiğini, 7 milyon 658 bin bireysel görüşme gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

Erdem, işsizlik sigortası ödemeleri kapsamında 2002’den itibaren 4 milyon 168 bin işsiz vatandaşa 10 milyar 60 milyon lira ödeme yapıldığı bilgisini verdi.

Ekonomik, sektörel ve bölgesel kriz dönemlerinde iş verenlere sağlanan destekle yaklaşık 230 bin kişinin istihdamda kalmasının sağlandığını dile getiren Erdem, “İŞKUR tarafından uygulanan aktif ve pasif iş gücü programları sayesinde 1 milyon 73 bini kadın olmak üzere 3 milyon 834 bin kişi işe yerleştirilmiştir” dedi.

0