Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının beklentilerden daha “güvercin” ifadeler içermesine karşın, Çin borsasının yüzde 7`nin üzerinde değer kaybetmesi ve yuanın dolar karşısındaki sert düşüşü ile negatif bir seyir izliyor

ABD’de dün açıklanan Fed toplantı tutanakları, tüm üyelerin kademeli faiz artırımı konusunda hemfikir olduğunu ortaya koyarken, analistler tarafından bazı üyelerin enflasyona ilişkin endişelerini belirtmesi ve faiz artırımlarının makro ekonomik verilere bağlı olacağına işaret etmesi ile ‘güvercin’ tarafa daha yakın bulundu.

ÇİN BORSASINDA İŞLEMLER DURDURULDU!

Fed tutanaklarının beklentilerden çok farklı olmamasına karşın Çin’de başlayarak dünya geneline yayılan piyasalardaki olumsuz hava etkili olmaya devam ediyor. Bugün yuanın düşüşünü devam ettirmesi ve borsanın yüzde 7’nin üzerinde değer kaybetmesinin ardından otomatik olarak işleme kapatılması, küresel risk iştahının azalmasına ve güvenli olarak görülen varlıklara talebin artmasına neden oldu.

Azalan risk iştahı ile ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri düşerken, altının onsu 2 ayın ardından tekrar 1.100 doların üzerine çıktı, dolar ise özellikle gelişen ülke para birimleri karşısındaki yükselişini devam ettirdi.

Dün ABD’de Dow Jones endeksi yüzde 1,47, S&P 500 endeksi yüzde 1,31 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,14 değer kaybetti. Avrupa’da ise hizmet sektörü verilerinin genel olarak beklentileri aşmasına karşın pay piyasalarında ortalama yüzde 1 düşüşler görüldü.

Bugün Çin’de Şanghay bileşik endeksinin yüzde 7,32 değer kaybederek işleme kapatılmasının ardından Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,33 düşüşle tamamladı. Asya tarafında azalan risk iştahının etkisi ile güvenli liman olarak altın ve Japon yeninin talep gömesi dikkati çekiyor. Dolar/yen paritesi yaklaşık 4,5 ayın en düşük seviyesi olan 117,67’ye geriledikten sonra şu dakikalarda 117,90’dan işlem görüyor.

Yurt içinde ise dün piyasaların, yurt dışından belirgin bir şekilde pozitif ayrışması dikkati çekti. Dün neredeyse tüm dünya borsalarının değer kaybetmesine karşın BIST 100 endeksi günü yüzde 0,72 artışla 71.198 puandan tamamladı. Bugün doların diğer gelişen ülke para birimleri karşısındaki hızlı yükselişinin etkisiyle dolar/TL bankalararası piyasada güne 3,02 seviyelerinden başladı ve şu dakikalarda 3,0160’tan işlem görüyor.

Analistler, Çin’de büyük hissedarlara uygulanan satış yasağının sonlanabileceğine ilişkin endişeler ve Çin Merkez Bankasının yuanın değerini devalüe etmesinin pay piyasalarını olumsuz etkilediğini belirterek, bunun da sıcak paranın daha riskli görülen varlıklardan güvenli limanlara geçmesine neden olduğunu ifade ediyor.

Bugün yurt dışında açıklanacak verilerin takip edileceğini dile getiren analistler, Asya piyasalarının Avrupa ve ABD piyasalarına etkisinin de izleneceğini, dolar/TL’de 3,0220 seviyesinin direnç, BIST 100 endeksinde ise 70.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

0