ABD ile Çin arasında, atılan karşılıklı adımlarla artan “ticaret savaşları” endişeleri, dün ABD tarafından gelen söylemlerle hafifledi.

ABD’de Çin’in bazı ABD ürünlerinin ithalatına ek vergi getirmesinin ardından ABD yönetiminden gelen Çin ile müzakerelere açık olunduğu söylemi, pay piyasalarının yüzde 1’i aşan düşüşlerden artıya geçmelerini sağladı.

ABD’nin geçen gün Çin’in yüksek teknoloji ürünlerine ilişkin yeni tarifeler getireceğini duyurmasının ardından Çin’de dün ABD’den ithal edilen bazı ürünler için vergileri artıracağını açıklamıştı. Dün akşam ise ABD yönetiminden ticaret konusunda Çin ile müzakereye açık olunduğu söylemi yatırımcılardaki endişelerin azalmasına neden oldu. Bu gelişmelerle Dow Jones endeksi yüzde 0,96, S&P 500 endeksi yüzde 1,16 ve Nasdaq endeksi de yüzde 1,45 değer kazandı.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Avro Bölgesi işsizlik oranı yüzde 8,5’e gerilerken, enflasyon ise martta yıllık yüzde 1,4’e yükseldi. ABD piyasaları toparlamadan kapanan Avrupa borsaları günü değer kaybıyla tamamlarken, avro/dolar paritesi ise 1,2273 seviyesinde dengelendi. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,37, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,20 değer kaybederken İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,05 değer kazandı.

ABD borsalarında dün akşam saatlerinde başlayan pozitif seyir, Japonya piyasalarıyla bugüne de taşındı. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,9 değer kazanırken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yatay seyretti.

http://www.canliborsa.site/haber/ticaret-savasi-kasirgasi-piyasalari-salliyor

Yurt içinde dün döviz kurlarındaki yükseliş eğilimi ve Avrupa borsalarındaki düşüşlerin negatif etkisi ile gerileyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,54 azalışla 113.976 puandan tamamladı. Dün 3,9990’dan kapanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 4,0110 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt dışında Avro Bölgesi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD’de dış ticaret verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 113.400 seviyesinin destek, 117.700 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.

ABD ile Çin arasında kızışan ticaret savaşlarının ardından bugün açıklanacak dış ticaret verilerinin öneminin arttığını söyleyen analistler, taraflardan gelecek ve ticaret savaşları algısını değiştirebilecek haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

  • 10.55 Almanya, mart ayı hizmet sektörü PMI
  • 11.00 avro Bölgesi, mart ayı hizmet sektörü PMI
  • 12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı ÜFE ve perakende satışlar
  • 14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri
  • 15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
  • 15.30 ABD, şubat ayı dış ticaret verileri

0