Devlet yetkililerine suikast düzenleyecek SAT komandolarının imamı olduğu iddia edilen Kemal Işıklı`nın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu uzmanı olduğu ortaya çıktı

suikast timinin `imami` bddk uzmani ciktiDevlet yetkililerine suikast düzenleyecek SAT komandolarının imamı olduğu iddia edilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme  Kurumu (BDDK) uzmanı Kemal Işıklı, ifadesinde, “Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen yapılanmasının sohbetlerinde kendisine abilik teklif edildiğini, SAT komandolarıyla bu şekilde iletişime başladığını” belirtti.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrılmasının ardından, Muğla’nın Marmaris  ilçesinde konakladığı otele saldırı düzenleyen askerlerin imamı olduğu öne  sürülen Işıklı, savcılık ifadesinde, örgüt ile 1997’de Konya’daki Sabah  Dershanesine giderken tanıştığını kaydetti.

Üniversiteyi kazanmasının ardından, “sorumlu abilerin” öncülüğünde  gerçekleştirilen dini içerikli sohbetlere katıldığını anlatan Işıklı, üç defa  girdiği KPSS’den 85 puan alarak, Ankara’da BDDK uzmanı olarak çalışmaya  başladığını ifade etti.

İstanbul’a 2006’da geldiğini bildiren Işıklı, şu bilgileri verdi:

“Bir dönem Fetullah Gülen yapılanmasının sohbetlerine gitmedim.  2011’de tekrar sohbetlere gitmeye başladım. Nasıl ve kimin vasıtasıyla gittiğimi  hatırlamamaktayım. Sohbetlere katılırken, ismini hatırlayamadığım bir abi, benden  ‘abi’ olmamı istedi. Bunun üzerine, kod adı ‘Miraç’ olan SAT Grup Personeli  olduğunu bildiğim Astsubay Murat Fırat, kod adı ‘Ömer’ olan Astsubay Özgür  Danışan, kod adı ‘Onur’ olan Astsubay Hamdi Çıplak, kod adı ‘Hamza’ olan Astsubay  Fatih Kaya, kod adı ‘Murat’ olan Astsubay Mutlu Ferik, kod adı ‘İsmail’ olan  Astsubay İrfan Altuntaş, benim kendi ikametime gelmekteydiler. Beraber Kur’an  okuyor, sohbet ediyor ve namaz kılıyorduk, siyasi konular konuşmamaktaydık.”

Söz konusu SAT personelini, ankesörlü veya kontörlü telefonlarla  arayarak evine çağırdığını anlatan Işıklı, “Asker şahıslardan Özgür, Murat ve  Hamdi birlikte, Hamza tek olarak, İrfan ve Mutlu birlikte gelmekteydiler. Bu  asker şahısların birbirlerinden haberleri yoktu.” ifadelerini kullandı.

Hangi gün buluşacaklarına bazen sohbetlerde karar verdiklerini  vurgulayan Işıklı, sohbet günlerinin birbirine denk gelmemesini sağladığını belirtti.

‘ASKERLER EVİME GELDİ’

Gülen yapılanması içerisinde, ismi geçen SAT personelinden sorumlu  olduğuna dikkati çeken Işıklı, “Benden sorumlu kişi de ‘Cankurt’ kod ismini  kullanan, ismini Mehmet olarak hatırladığım kişiydi. ‘Cankurt’tan sorumlu ise  ‘Yusuf’ kod ismini kullanan, gerçek ismini bilmediğim kişiydi.” bilgisini  paylaştı.

Ramazan Bayramı’nda bulunduğu Kayseri’de, kendisinden sorumlu  “Cankurt” kod adlı kişiyi aradığını dile getiren Işıklı, şunları kaydetti:

“Bana, ‘Ne zaman İstanbul’a geleceğimi’ sordu, ben de cuma günü  geleceğimi söyledim. Cankurt, ‘Biraz daha erken gelemez misin?’ dedi. Ben de  ‘Tamam, gelirim.’ dedim. Çarşamba günü sabah İstanbul’a geldim. Geldiğim gün Cankurt ile Ümraniye merkeze yakın bir yerde buluştuk. Bana, SAT’taki askerleri kastederek, ‘Onları davet et, görüşelim.’ dedi. Ben de her gruptan bir kişiyi  arayarak, farklı zamanlar belirterek ‘Gelin, görüşelim.’ dedim. Daha sonra Cankurt’u arayarak askerlerin geleceği zamanı söyledim. Belirttiğim zamanlarda askerler evime geldiler. Askerler evime geldikten sonra Cankurt geldi ve ‘Kemal  diye birisi gelecek, onun dediğini yapmanızı istiyorum.’ dedi. Genel sohbetten  sonra askerler ve Cankurt gitti.”

Işıklı, 2011’de Fetullah Gülen yapılanması içinde yer almaya  başladığında kendisinden sorumlu “Kasım” kod adlı bir kişinin de olduğunu aktardı.

‘KOD İSİMLERİ CANKURT SÖYLEMİŞTİ’

Darbe teşebbüsünü cuma günü akşam televizyondan öğrendiğini savunan  Işıklı, “Cankurt kod isimli kişiyi, Mehmet olarak biliyorum ama Salih de  olabilir. Bu kişinin mesleğinin öğretmen olduğunu, Kağıthane İmam Hatip Lisesinde  çalıştığını biliyorum ama açık kimliğini bilmiyorum. Cankurt’un üstü Yusuf’un da  öğretmen olduğunu biliyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Yapılanma içerisinde neden kod isimlerin kullanıldığı ve bunları  kimin belirlediği” sorusuna Işıklı, “Askerlerin yaş gruplarının birbirlerinden  farklı olmasından dolayı bu şekilde gruplara ayrılmışlardır. Askerlerin  gruplarını da Cankurt belirlemişti. Kod ismi, Cankurt’un söylemesi nedeniyle  kullanıyorduk. SAT Grup Komutanlığında görevli ve ikametime gelen askerlerin kod  isimleri, Cankurt tarafından belirlenmişti.” yanıtını verdi.

“Emniyet güçleri ikametine geldiğinde, tablet bilgisayarına neden format attığının” sorulması üzerine Işıklı, “Ben tabletimden daha önceden Fetullah Gülen’in sohbetlerini dinlemiştim. Ekşi Sözlük’e girmiştim, bundan tedirgin oldum ve bu nedenle format attım.” değerlendirmelerinde bulundu.

Işıklı, bir soru üzerine de darbe girişiminden haberinin olmadığını iddia etti.

0