ECB’nin kararları eleştirilmeye devam ediyor. Atılan adımlara temkinli yaklaşan Almanya’da dikkat çeken uyarılar geliyor.

yeni balon ecb'denECB’nin kararları ile ilgili tartışmalar son bulmuyor. Gelen yorumlar piyasa hareketleri ile çeşitlilik göstermeye başladı.

İlk heyecanın atlatılması ile kur yatırımcılarının sevinç çığlıkları duyulmaya başlarken bazı düşünce kuruluşlarından da ECB’nin yeni bir balon oluşturduğu yönünde uyarılar gelmeye başladı. ECB’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı adımlar sonrasından carry trade tarafında yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor.

Kur traderlarının en sevdiği isim haline gelen ECB başkanı Draghi’nin negatif faiz adımı ile döviz piyasalarını rekora taşıdı. 5.3 trilyon dolarlık kur hareketi ile kötü başlayan ilk yarı rekora imza attı. Alman think tank kuruluşu ZEW ise ECB’nin adımından dolayı şüphesini ortaya koydu. ECB’nin attığı adımların varlık fiyatlarını şişirdiği görüşü paylaşılırken,  yeni bir balonun oluşumuna ön ayak olduğu uyarısı yapıldı.  Almanya’da iş dünyasının güvenini de ölçen Zew’ün önce gelen isimlerinden Clemens Fuest, Alman Handelsblatt’a yaptığı değerlendirmede euro bölgesinin önemli bir dönüm noktasında olabileceğini belirtti. Kötü hisleri olduğunu belirten Fuest, ECB’nin ucuz para ile yeni bir balon yaratmaya başlamasından endişelendiğini belirtti.

Balonun oluşması için bütün malzemelerin olduğunu kaydeden Zew yetkilisi, hisse senedi ve konut fiyatlarında yükseliş yaşandığını tahvil piyasasından risklere karşın iyimserliğin bozulmadığını belirtti. Enflasyonun yüzde 0.5 işsizliğin ise yüzde 11.7 olduğu  euro bölgesinde ECB geçtiğimiz hafta en kapsamlı paketlerden birini açıkladı.

Fuest gazeteye verdiği demeçte yüzde 95 olasılıkla parasal genişleme planı içine tahvil alımlarının da gireceğini dile getirdi. Hükümetlerin yapısal reformlara bu süreçte devam etmedi gerektiğini altını çizen Fuest, ucuz paranın piyasaların dengesini bozacağını dile getirdi.

Almanya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası üyesi Jens Weidmann, ECB’nin geçtiğimiz hafta aldığı tedbirlerin finans ve emlak piyasalarındaki potansiyel aşırı reaksiyonlara karşı tetikte olunması için bir uyarı olduğunu vurguladı. Weidmann ayrıca, para politikasının gerektiğinden daha uzun süre gevşek devam etmesine karşı olduğunu da ifade etti.

0