Spor kulüplerinin banklarla olan borç yapılandırma anlaşmasının 10 gün içinde tamamlanması beklenirken, anlaşmada vadenin 2 yıl ödemesiz toplam 12 yıl olması bekleniyor. Yapılandırmada faizin yüzde 10-11 ile piyasa faizinin altında olacağı belirtilirken, anlaşma sadece 4 büyük kulüp ile yapılacak..

Spor külüplerinin bankalarla olan borç yapılandırma görüşmelerinde sona gelindi. Bloomberg HT’ye bilgi veren üst düzey banka yöneticileri ve spor kulübü yöneticileri, kulüplerin, aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Denizbank ve Aktfibank’ın da olduğu bankalar ile olan borç yeniden yapılandırma anlaşmasının 10 gün içinde sonuçlanmasının beklendiğini söyledi.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, yeniden yapılandırma anlaşmasında vadenin, 2 yılı ödemesiz olmak üzere toplam 12 yıl olması bekleniyor. Bankacılar, yapılandırmada faizin yüzde 10-11 seviyelerinde olacağını belirtti. Bu, yüzde 12.23 olan, Merkez Bankası’nın haftalık açıkladığı, sektörde verilen ortalama ticari kredi faizinin altında bir oran.

4 BÜYÜK KULÜP İÇİN DE YENİ ANLAŞMA

Bilindiği gibi geçen yıl haziran ve temmuz ayında Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray bankalar ile 2 yılı ana para ödemesiz toplam 5 yıllık borç yapılandırma anlaşması yapmış, Fenerbahçe ise kulüplerin sorununu çözmeyeceği gerekçesiyle söz konusu anlaşmaya imza atmamıştı. Bankacıların verdiği bilgiye göre, üzerinde çalışılan yeni vade uzatımında 4 kulüp için de geçerli olacak ve geçen yılki anlaşma rafa kalkacak.

12 YIL VADE 4 BÜYÜKLER DIŞINDAKİ KULÜPLERİ KAPSAMIYOR

Kuluplerin borc yapilandirma anlasmasinin detaylari netlesiyor

Bloomberg HT’ye bilgi veren bankacılar, toplamda 12 yılı bulacak vadenin sadece 4 büyük kulüp için geçerli olacağını söyledi. Diğer kulüplerle bu kadar uzun vadeli anlaşma yapmanın teknik olarak da pek mümkün olmadığı bilgisini veren bankacılar, küme düşme durumunda kulüplerin ciddi gelir kaybına uğrayacağı gerçeğinden hareketle, diğer kulüplerle kredi anlaşmalarının ve yapılandırmaların çok daha kısa vadeli olacağını ifade etti. Öte yandan mayıs ayı bilançolarına göre 4 kulübün toplam 6.2 milyar TL banka borcu bulunuyor.

FENERBAHÇE EK KREDİ KULLANACAK

Bankacılar, anlaşma kapsamında Fenerbahçe’nin vadeyi uzatmanın yanı sıra yeni kredi de kullanacağını belirtti. Bilindiği gibi geçen yıl yapılan anlaşmada da diğer kulüpler benzer şekilde yeni kredi kullanımına gitmişti. Anlaşmayla birlikte bu yıl kredi ödemesi olmayan kulüplerin harcama limitlerinde de esneme olacak. Bankacılar, yaşanan pandemi sürecinin kulüplerin gelirlerini önemli ölçüde etkilediğini ve geçen yıl yapılan anlaşmanın daha uzun vade ve faiz için yenilenmesini zorunlu kıldığını belirtiyor.

ANLAŞMAYI SAHİPLENME REKABETİ YAŞANIYOR

Öte yandan kulüpler arasında yeşil sahalarda yaşanan rekabet yeniden yapılandırma anlaşmasını sahiplenme anlamında da yaşanıyor. Şöyle ki, Fenerbahçe yönetimi geçen yılki, anlaşmaya imza atmayarak, yaptıkları açıklamalar ve görüşmeler ile şu an üzerinde çalışılan uzun vadeli anlaşmanın mimarı olduklarını belirtirken, Bloomberg HT’ye konuşan bir Beşiktaş yöneticisi, tamamlanmak üzere olan anlaşmanın Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin 8 aydır sürdüğü çalışmalarının eseri olduğunu söyledi. Bloomberg HT’ye konuşan bir Galatasaray yöneticisi ise Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve söz konusu yeniden yapılandırma anlaşmasının Galatasaray öncülüğünde gerçekleştiğini ifade etti.

FENER Canlı izle

https://www.canliborsa.site/tspor-hisse

https://www.canliborsa.site/bjkas-hisse

GSRAY Canlı izle

 

 

0