Fitch Ratings, ABD’deki başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının küresel belirsizlikleri artırdığını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’deki başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının küresel belirsizlikleri artırdığını açıkladı.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Trump’ın ABD başkanlık seçimini kazanmasının ve ABD’nin politikalarına ilişkin mevcut belirsizliğin, birçok diğer ülkenin görünümü için de farklı derecelerde belirsizlik oluşturduğu belirtildi.

‘KÜRESEL ETKİ OLABİLİR’

Değerlendirmede, “Seçimin geniş kapsamlı ülke reytingleri üzerindeki etkisinin kısa vadede ortaya çıkması olası değil. Fakat ABD’nin dünya üzerindeki ekonomik etkisi, üstün diplomatik ve askeri rolü dikkate alındığında, ABD’nin politikasındaki kaymaların küresel etkileri olabilir.

Trump’ın seçim kampanyası dönemindeki retoriğinin ne kadarının politikalara yansıyacağının netleşmesi zaman alacaktır. Daha korumacı ve daha fazla tek yanlı dış politika olasılığı küresel yayılma riski açısından iki potansiyel risk kaynağı durumunda.” ifadeleri kullanıldı.

'trump'in kazanmasi dunyaya iyi gelmedi'GÖZLER KANADA VE MEKSİKA’DA

Açıklamada Donald Trump’ın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasını (NAFTA) yeniden müzakere etmek istemesinin Kanada ve Meksika ekonomileri üzerinde olumsuz etkilerinin görülebileceği belirtildi.

Öte yandan Trump’ın korumacı uluslararası ticaret politikalarına kayması ihtimalinin Çin ve Asya ekonomileri açısında da olumsuz yansımalarının olabileceği kaydedildi.

0