Son 7 yılın dibinde seyreden korku endeksi VIX’teki bu sakin seyir piyasaları endişelendirmeye başladı.

vix%e2%80%99in babasi: korkuya gerek yokSon 7 yılın en düşük seviyelerin gerileyen volatilite endeksi VİX’ten bu düşüş fırtına önceki sessizlik olarak yorumlansa da VIX’in babası korkuya gerek olmadığını söyledi. S&P  hisse opsiyon fiyatlarını kullanan VIX, opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın beklenen volatilitesini belirlemek için kullanılan endeks son dönemde yakın takipte.

1993’te Chicago Vadeli işlem borsasında VIX’i oluşturan Vanderbilt Üniversitesi profesörü Robert E. Whaley, son yılların en düşük seviyesine gören endekste 30 günlük dönemde insanların endişelenmesi için bir durumun olmadığını için bu seviyelerin görüldüğünü kaydetti.

Whaley açıklamasında piyasalarda pek çok insanın para kazanmak istediğini, düşünüldüğü gibi bir rehavet olmadığını söyledi.

Whaley açıklamasında VIX’in yatırım göstergesi olmadığının altını çizerken, yatırımcıların volatilite bağlantılı ürünleri seçerken neye para yatırdıklarını bilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Piyasalardaki ani düşüşler karşısından korunma amacına vurgu yapan Whaley, VIX’in ETF’ler ile yakın bağı bulunduğunu dile getirdi. Yatırımcının VIX’i istediğini fakat tam olarak algılayamadığını belirten VIX’in babası sigorta olarak kullanılması gerektiğini söyledi.

Analistler, piyasalardaki harekete bakıldığında VIX oynaklık endeksinin düşük seviyede olmasının şaşırtmadığını belirtiyor. ABD borsalarında tüm zamanların en yüksek seviyelerinin görüldüğünü belirten uzmanlar, oynaklık endeksinin daha da düşebileceğine dikkat çekiyor.

Araştırmalara göre VIX değerinin yüzde 30’un üzerinde olması yatırımcıların risk algısının arttığını, gelecek tahminlerinin kötümserleştiğini ve ekonominin gidişatından korktuklarını gösterirken endeksin değerinin yüzde 20’nin altına düşmesi risk algısının azaldığını, gelecek tahminlerinin iyimserleştiğini ve ekonominin gidişatından korkmadıklarını gösteriyor.

0