Yatırımcıların, doğru kararlar alabilmesi için har zaman dikkate almaları gereken 9 ana faktör var.

yatirimcinin unutmamasi gereken 9 riskJeopolitik risklerin arttığı dönemde piyasalarda gerilim de yükseldi.

Mayıs ayında beklenen satışlar gelmezken gözler Haziran’da gerilimin de artması ile düzeltme hareketinin gelip gelmeyeceği yönünde. Özellikle tahvil piyasası yaşanan hareketlilik yatırımcıların yakın takibinde.

Bu durumda nereye yatırım yapılacağı sorgulanırken burada önemli olan sorunun öne çıkan finansal korkuların ne olduğu…
Marketwatch’ta yer alan habere göre genel hatları ile bakıldığında 9 ana risk öne çıkıyor. Bunlardan ilki piyasa riski. Parayı kaybetmek mi yoksa yanlış yönlendirmek mi daha büyük korku.  Bunu karar verirken temel risklerin kötü yatırımlar ile paranın çiğnenip atılması olduğu belirtiliyor. Hem hisse senedi hem de tahvil piyasası için risklerin geçerli olduğu kaydedilirken faizlerin yükselmesi ile  ellerinde tahvil tutan yatırımcısının elindeki kağıtların çektiğini göreceği belirtildi.
Enflasyon riski.. Riskten kaçınmak için farklı riskler almak bu noktada öne çıkıyor. Piyasalarda satın alma gücünü  farklı riskler alarak hedge etmek dikkat edilmesi gereken risklerin bir başka olarak gündeme alınıyor.

Faiz riski.. Merkez Bankalarının atacağı adımlar farklılık göstermeye başladı. FED’in varlık alımlarını bitirmesi ile faiz artışına başlayacağı beklentisi piyasaların için önemli bir nokta olurken, risksiz getiri arayanların güvenli liman olarak geldiğini bono piyasası için de kritik döneme girilmiş oldu. Faizlerin yükselmesi getirilerin ortalama altına düşme riski göz ardı edilmemeli.

Açık riski… piyasalardan çok kişilik ile ilgili bir durum denilen makalede hedeflere ulaşacak kadar para olmaması riskine de dikkat çekiliyor.  Çok muhafazakar ya da çok agresif olunabileceği dile getiriliyor. Yatırımcının portföyüne inanmaması halinde riskleri azaltmanın en iyi yolu tasarrufa gitmek olarak gösteriliyor.
Özel durumlar da yatırımcı için risk grupları arasında yer alırken kolej harcamaları, düğün masrafları gibi kalemler bu kalem altına yer alıyor. Bu noktada da emeklilik ve tasarruf adımları riski azaltmanın yolu olarak ortaya koyuluyor.

Zamanlama riski.. Uzmanlar yatırımcıların hisse senetlerinden para kazanmaya çalışırken karşılaştıkları önemli risklerden biri olarak zamanlama riskini gösteriyor. Doğru zamanda alım satım için piyasası iyi koklamak ise şart. Paraya ne zaman ihtiyaç olduğu ve ne kadar zamanda hedeflenen miktara ulaşılacağı bu noktada önemli.
Likidite riski…çöp tahvillerden yabancı hisselere kadar pek çok alanda likidite riskinin etkisi gözlenebilir.

Politik risk… hükümetlerin yarattığı gerilim jeopolitik riskler gibi konular sosyal güvenlik vergi kararları bu başlık altında toplanabilir.
Büyük resimde bakıldığında ise sosyal riskler yatırımcının dikkat etmesi gereken bir başka konu. Savaşlar saldırılar kaos dikkat edilmesi gereken farklı indikatörler.

0