Financial Times yine öfke nöbetine tutuldu. Türkiye’de ekonomik reform yapılma olasılığının çok az olduğunu iddia ederek yine Erdoğan’ı hedef aldı.

Yükselen piyasalar araştırma şirketi Trusted Sources’dan Trey Mcarver imzalı yazıda, Türkiye ve Güney Afrika gibi “siyasetçilerin liderlikten daha çok güç ile ilgilendikleri ülkelerde pozitif değişim olasılığı az” ifadesine yer veriliyor.

Financial Times gazetesi, sekiz yükselen piyasa ekonomisini kapsayan “Reform Barometresi”nin en alt sıralarında Türkiye ve Güney Afrika’nın yer aldığına dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan en büyük dertleri

Cnn Türk‘ten Metin Güneş’in haberine göre; yazıda, “Her iki ülke de politika üretmekten ziyade kendi güçlerini korumakla ilgilenen liderler tarafından yönetiliyor. Türkiye’de Cumhurbaşkan Erdoğan tuhaf bir biçimde sadece kendi durumunu daha güçlü hale getirmek için yapılacak anayasa değişikliğine destek sağlamakla ilgileniyor” ifadeleri yer alıyor.

financial times: turkiye'nin sansi azFinancial Times, Erdoğan’ın önceliğinin yetkilerini artırmak amacıyla anayasayı değiştirmek olması nedeniyle ekonomik reformların şimdilik gündemde olmadığını ileri sürüyor.

Gazete, özellikle küresel talep zayıf olmaya devam edip, yükselen ABD faizlerinin maliyetleri artırma tehlikesi oluşturması nedeniyle yükselen piyasaların ekonomide reformlara gitme ihtiyacının da arttığını belirtiyor.

Financial Times, büyümeyi yeniden canlandırabilmek için iş dünyasına daha olumlu ortam sağlanması gerektiği kanısında.

0