Küresel piyasalar merkez bankaları haftasına satıcılı başlarken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü %1,94 oranında düşüşle 1.391,91 puandan tamamladı..

Yeni haftaya başlarken, başrolde merkez bankaları var. Çarşamba günü Fed toplantısı ile perşembe günü TCMB toplantısı izlenecek. Kurlarda yüksek oynaklık olabilecek haftada, borsalarda da risk iştihaı zayıf seyrediyor. Salgın kaynaklı riskler ve erken sıkılaşma endişeleri de risk iştahı üzerinde etkili olmayı sürdürüyor. Çinli şirket Evergrande borç riskinin yayılma endişesi ve bu husustaki süreç öncelikle Asya piyasaları üzerinde etkili olurken, yakından izlenmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği ABD’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temasları da piyasaların takibinde yer alacak.

Salgın kaynaklı endişeler ve erken sıkılaşma korkuları son haftalarda küresel hisse piyasalarının zayıf bir seyir izlemesine neden oldu. BIST 100 Endeksi cuma gününü yüzde 0,10 oranında sınırlı bir yükselişle 1.419,43 puandan tamamladı. Endeks beklendiği gibi güne satıcılı başlarken, açılışın ardından kayıp yüzde 1,5’u aştı. Endeks günün ilk yarısında yüzde 1’in üzerinde ekside seyrederken, günün ikinci yarısında da satışlar hızlanarak kayıp oranı yüzde 2’nin üzerine çıktı. Endeks günü yaklaşık yüzde 2 ekside tamamladı. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken, Evergrande endişeleri nedeniyle Hong Kong borsasında düşük hacimli sert satışlar yaşandı. Avrupa borsaları düşüşle açıldı. ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, bugüne düşüşle açıldı.

Kazandıran Kaybettiren Hisseler

 

Hisse Senetleri

#borsa #bist #Bist50 #BIST100Sirketler #hisse #HisseKarne
#bist100 #bist30 #BorsaIstanbul

14