Günün ilk yarısında 70 bin puanın altını gören Borsa İstanbul, günün ikinci yarısında kayıplarını azalttı.

Haftaya yüzde 0,48 oranında yükselişle başlayan BIST 100 endeksi ( XU100 ) günün ilk yarısında kayıplarını artırarak en düşük 69 bin 436 puanı gördü. Endeks günün ikinci yarısında kayıplarını azaltarak 71 bin puanın üstünde işlem görüyor.

BIST 100 endeksi saat 15.00 itibarıyla yüzde 0,45 yükselişle 71 bin 257 puandan işlem görüyor.

BORSADA OLUMSUZ HAVA SÜRER Mİ?

Enver Erkan / ALB Forex Analisti 

Geçtiğimiz hafta Avrupa’da bankaların yaratmış olduğu stres haftanın genelinde artarak devam etti. Hafta içerisinde toparlanma çabaları görülse de, anlamlı bir toparlanmadan bahsetmek mümkün olmadı. Avrupa borsalarında başlayan satış dalgası dünya genelinde etkili oldu. Dünya genelinde yaşanan tedirginlik sonrası yurt dışı endekslere ayak uyduran Borsa İstanbul’da da zayıf seyir hakimdi.

Yurt içinde ise haftaya başlarken de görüldüğü üzere jeopolitik gündem ön planda. Hafta sonu Türkiye’nin, Suriye kuzeyindeki YPG mevzilerini vurması sonrası jeopolitik gerginliklerin fiyatlaması görülüyor. Rus jetlerinin Halep’in kuzeyindeki muhaliflerin denetiminde olan Azez ilçesine saldırı gerçekleştirmesinin ardından piyasalardaki volatilite arttı.

Her ne kadar Fed’e ilişkin beklentiler  zayıflasa da, bu hafta Fed’in Ocak toplantısına ilişkin tutanaklar kısmi şekilde piyasalara hareketlilik getirebilir. Bununla birlikte bu hafta asıl can alıcı gündemi ABD’den gelecek olan enflasyon verileri. Fed Başkanı Yellen’ın geçtiğimiz hafta orta vadede yüzde 2 enflasyon hedefini koruması ve geçen istihdam raporunda ücretlerde görülen artış sonrası enflasyon rakamı merakla bekleniyor.

Teknik olarak ta yorulduğu görülen BIST 100 endeksinde geniş resimde  75.000 seviyesi aşağısında kalındığı sürece teknik açıdan olumsuz görünüm devam edecektir. Dünya geneline paralel olarak seyri zayıflayan endeks, 2015 yılının son çeyreğinden itibaren görülen bant hareketini devam ettirmekteydi. Ancak BIST 100 endeksi geçtiğimiz ay görülen alımlar ile birlikte söz konusu düşüş trendini yukarı yönlü kırmış olsa da  dünya geneline paralel olarak görülen satışlarla yükseliş çabasının zayıfladığı görülmektedir.

Bu hafta endekste yükseliş denemelerinin kalıcı hale gelebilmesi için 72.500 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Bu hafta endeksin yükseliş denemelerinde 72.500 ve 75.000 direnç seviyeleri ön planda yer alabilir. Endekste gevşeme görülmesi durumunda ise 69.000 ve 68.500 destek seviyeleri izlenebilir.

0