Avrupa Merkez Bankası, Eylül toplantısında parasal genişlemenin uzatılması senaryoları arasındaki risk-getiri dengesini değerlendirdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi’nin Eylül ayı toplantısında varlık alım programının gelecek yıla uzatılmasına yönelik çeşitli senaryolar tartışıldı ve eurodaki hızlı değer artışının yarattığı endişeler dile getirildi.

ECB’nin bugün yayınladığı toplantı tutanaklarına göre, Euro Bölgesi üyesi 19 ülkenin merkez bankası başkanları, varlık alımlarının uzatılmasına dair senaryoları süre ve büyüklük çerçevesindeki riskler ve getiriler açısından değerlendirdiler. Ön görüşme şeklinde geçen bu müzakerelerde bazı üyeler nihai kararın varlık alımlarında bir azaltımı içermesi gerektiği fikrini savundular.

Tutanaklarda, “Üyeler varlık alım programının gelecekteki yeniden ayarlaması için çeşitli senaryolar üzerinde getiri ve risk dengesini tartıştılar” ifadelerine yer verildi.

ECB Yönetim Kurulu üyesi ve baş ekonomisti Peter Praet’in kurların yakından izlenmesini önerdiği belirtilen tutanaklarda, bazı üyelerin yapılan projeksiyonlarda kurların etkisinin küçümsendiği, bunun aşağı yönlü risk yarattığı görüşlerini ifade ettikleri de aktarıldı.

0