Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Maalesef 17-25 Aralık darbe süreçlerinde de bankamızı, geçenlerde de söylemiştim, çerez olarak kullandılar, malzeme olarak kullandılar, yıpratmak için, büyümesinin önüne geçmek için, başarılı olamadılar” ifadesini kullandı.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (MESOB) yapılan yazılı açıklamada, Taşkesenlioğlu’nun MESOB’u ziyaret ettiği bildirildi.

Açıklamada, Taşkesenlioğlu’nun, esnaf ve sanatkarlara kullandırdıkları hazine faiz destekli kredilerde 2002 yılından itibaren hem kredi kullanan esnaf sayısında hem de kredi tutarı olarak ciddi artış yaşandığını gördüklerini aktararak, 2002 yılı sonunda 63 bin 500 esnaf ve sanatkarda kredi bakiyelerinin 153 milyon lira olduğunu kaydettiği ifade edildi.

92 KAT ARTIŞ

Bu rakamın 2015 yılı 1. çeyreğinde yaklaşık 330 bin esnaf ve sanatkarda 14 milyar lirayı aştığını belirten Taşkesenlioğlu’nun, “91, 92 kat bir artış var. Yine, 2002 yılında yüzde 47 olan faiz oranı şu an yüzde 5 seviyesinde bulunuyor. 2002 yılında 5 bin lira olan şahıs üst limitleri de 150 bin liraya yükseldi” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Taşkesenlioğlu’nun, 2015 yılı sonu itibarıyla esnaf ve sanatkarlara kullandıracakları kredileri 17 milyar lira seviyesine, diğer KOBİ müşterilerine kullandıracakları kredileri ise 27 milyar lira seviyesine ulaştırmayı planladıklarını belirttiği kaydedildi.

halkbank genel muduru: bizi cerez olarak kullandilarBAŞARILI OLAMADILAR

Bankanın 2002 yılında zararda olduğunu aktaran Taşkesenlioğlu’nun şu bilgileri verdiği ifade edildi: “Bugün bu banka milyarca dolar piyasa değere sahip bir banka haline geldi. Türkiye’nin altıncı büyük bankası. Uluslararası marka değeri yüksek, bilinirliği yüksek bir banka. Her türlü bankacılık hizmetlerini en üst seviyede yerine getiren bir banka. Maalesef 17-25 Aralık darbe süreçlerinde de bankamızı, geçenlerde de söylemiştim, çerez olarak kullandılar, malzeme olarak kullandılar, yıpratmak için, büyümesinin önüne geçmek için, başarılı olamadılar.”

0