3 kamu sigorta şirketi birleşince (Güneş Sigorta, Ziraat ve Halk Sigorta) ortaya çıkan Türkiye Sigorta, BİST’in en büyükleri arasına da 41’inci sıradan girdi.

Birleşmeden  1 Eylül’de Borsa İstanbul’da Güneş Sigorta’nın sıralaması 72 ve Halk Sigorta’nın sıralaması ise 142’ydi. Birleşmeden önce Güneş Sigorta’nın piyasa değeri 3 milyar 213 milyon, Halk Sigorta’nın değeri ise 1 milyar 197 milyon tl seviyesindeydi.

Türkiye Sigorta’nın piyasa değeri 6.7 milyar lirayı aştı.

Hem kamu şirketlerinin birleşmesinin etkisi hem de salgın döneminde bile sigorta şirketlerinin gösterdiği karlılık BİST’teki ortaklara da olumlu yansıdı.

BİST’in son 1 yıllık getirisi yüzde 6.98’de kalırken birleşmenin etkisi ile Türkiye Sigorta’nın yıllık getirisi yüzde 272 düzeyine ulaştı.

Türkiye Sigorta’nın da katkısı ile borsada halka açık olan sigorta şirketlerinin bulunduğu sigorta endeksinin yıllık değer artışı ise yüzde 76’ya kadar çıktı.

Son 1 yıllık dönemde Anadolu Sigorta’nın piyasa değeri yüzde 49.4 artışla 3,1 milyar liraya, Ak Sigorta’nın piyasa değeri yıllık yüzde 48 artışla 2.2 milyar liraya, Ray Sigorta’nın değeri ise yüzde 397 tırmanışla 1.8 milyar liraya çıktı.

BİST’te işlem gören emeklilik şirketlerinden Anadolu Hayat Emeklilik yüzde 44’lük değer kazancı ile 3.2 milyar lira ve Avivasa Hayat ve Emeklilik ise yüzde 45.3’lük tırmanış ile 2.4 milyar liralık büyüklüğe yükseldi.

Hisse Senetleri

1