ABD’nin Dünya Kupası’nda alacağı sonuç başarılı olmayabilir. Ama hisse senedi piyasaları kazandırıyor. İkinci tur akalan 16 ülke arasında en yüksek borsa verimi ABD’de…

abd kupa'dan elenebilir ama ya hisseler...ABD Milli Takımı Dünya Kupası’nda umduğunu bulamayabilir.. Ancak hisse senedi piyasasında durum değişik. Dünya Kupası maçları başladığından bu yana ABD’de piyasalar iyi..

Dünya Kupası’nın ikinci turuna adım atabilen 16 takımın ülkelerindeki borsalarla kıyaslandığında en çok kazandıran piyasa ABD..  Bu tip bakışlar gerçekçi değil, veriler arasındada bir bağlantı yok. Ancak Dünya Kupası’na katılan ülkelerin takımları arasındaki maçlar ve sporun dostluğu adına kıyaslama yapınca, ABD için ‘işler yolunda’ demek gerekecek..

ABD’de S&P 500 yüzde 1.4 yükselirken, Uruguay borsası yüzde 0.2 ile en iyi ikinci performansı gösteren pazar oldu. 12 Haziran’dan sonrası için yapılan sıralamada daha çok sabit getirili menkullerin işlem gördüğü Bolsa de Valores de Montevideo’yu Bolsa Mexicana de Valores izledi.

Meksika borsası 12 Haziran’dan bu güne kadar yüzde 0 değişim gösterdi. İkinci turda yer alan ülkerin gerid ekalan 13’ünde piyasalar eksi değer verdi. Bir bakıma Dünya Kupası bu ülkeler için yararlı olmadı. Örneğin Brezilya futbol severleribağrına basarken, ülkenin gösterge endeksi olan Bovespa yüzde 2.9 düştü.

Messi’li takımı ile Dünya Kupası’nın iddialı ülkelerinden Arjantin’de de Buenos Aires yüzde 3 geriledi. Arjantin piyasaları bu yıl dünya genelinde iyi performans göstermesine rağmen ABD Yüksek Mahkemesi serbest yatırım fonlarının lehinde bir karar alarak bu fonlara 1.3 milyar dolar ödenmesi gerektiğine karar verdi. Bu karar sonrası Arjantin Upiyasaları da karıştı.

Diğer taarftan Yunanistan’da Atina Borsası yüzde 6.5 geriledi. Dünya Kupası’nda sürpriz sonuçlar alan Kosta Rika ise yüzde 7.4 ile en fazla düşen borsa oldu.

0