Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, doların çok kısa bir süre içerisinde yeniden 2,80 bandına geleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi ile ilgili olarak, “Bu olayın psikolojik etkileri tamamen atlatıldıktan sonra piyasalar, 15 Temmuz gecesi yaptığı kapanışın çok üstüne çıkacak. Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek.” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bulut, dolar/TL’de dün öğleden sonra yaşanan hareketlenmenin net olarak bir sebebinin olduğunu belirterek, “Sermaye kontrolü gelecek, eldeki sermayenin yurt dışına çıkmayacak’ gibi haberler çıktı. Bu haberler külliyen yalandır. Bunu ilgili bakanlar da biz de yalanladık. Bunun etkisi bir miktar geçti. Şu anda dolar/TL 3,02 bandında dalgalanıyor. Kısa bir süre içinde 3’ün altına gerileyecek.” değerlendirmesini yaptı.

Bulut, Merkez Bankasının faiz koridorunun üst bandını aşağıya çektiğini ve bunun da bir miktar etkisinin olduğunu ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içine sızmış FETÖ mensuplarının TSK imkanını kullanarak Türkiye’yi işgal etmeye çalıştıklarını anımsatan Bulut, buna rağmen pazartesi sabahı piyasada dolar/TL’nin 2,95 seviyelerinden açıldığını hatırlattı.


Bulut, şunları kaydetti:

“Bu Türkiye’nin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Ondan sonra yalan haberlerle, içeriden ve dışarıdan uyduruk senaryolarla bir miktar yukarı doğru spekülasyon yapılıyor. Ama ona rağmenpiyasa olumlu olmak için uğraşıyor ve kur yine aşağıya doğru gidiyor. Borsa İstanbul çok hızlı kendini toparladı. Şirketler çok hızlı bir şekilde yukarı doğru tepki vermeye başladı. Benim görüşüm şu; bugünün Türkiye’si cuma günkü Türkiye’den daha değerli. Çünkü cuma günkü Türkiye’de yabancılar şöyle bir yorum yapıyordu; ‘Türkiye’de sistemik siyasi risk var, darbe olabilir.’ Bugünün Türkiye’sinde herkes şunu söylüyor; ‘Türkiye’de darbe olamıyormuş’. Demek ki halkın demokratik anlayışının bu noktaya geldiği, halkın sağlam tepki gösterdiği ve ülkesine, demokrasisine sahip çıktığı bir ülkede piyasadaki sistematik risk çok daha düşüktür.”

dolar cok kisa bir surede 2.80 bandina gelecekYiğit Bulut, bugün TL’nin daha değerli olması gerektiğini ve kimsenin en küçük bir olumsuzluğa kapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Yaşanan darbe girişiminin her anlamda Türkiye’yi olumsuz etkileyebilecek en kötü gelişmelerden birii olduğuna işaret eden Bulut, şöyle devam etti:

“Ancak gerek Cumhurbaşkanımızın, gerek Başbakanımızın, gerek milletin, gerek liderlerin ve gerek parlamentonun çabalarıyla sistematik risk atlatıldığı gibi Türkiye’nin defterinden bu riskçıkartıldı. Artık bugün Türkiye’de kimse darbe yapmaya cesaret dahi edemez. Türkiye’de yüksek, uzaktaki binalarda darbe planlayanlar şunu biliyor; Türkiye onların istediği gibi yönetilecek bir ülke değil. Türkiye, kendi kendi yöneten bir ülke. Cumhurbaşkanımız, ‘Bunu şer gibi görüyorsunuz ama buradan bir hayır doğacak’ dedi. Gerçekten de bundan bir hayır doğdu. Türkiye ekonomisi üzerindeki sorgulanan ‘sistematik risk’ dedikleri riski atlatmış oldu. Her şeyin çok daha iyi olacağını düşünüyorum.”

‘YORUMLARI GERÇEKÇİ DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bulut, Moody’s’in Türkiye değerlendirmelerine ilişkin olarak, şunları söyledi:

“Türkiye ne zaman zor bir dönemden geçse kredi derecelendirme kuruluşları bize kazık atmaya çalışır. Kim bu girişimi destekliyorsa, kim bu girişimin arkasındaysa, kim bu girişimle sırt sırta gidiyorsa, bir bakıyorsunuz küresel piyasalarda da Türkiye’yi zor duruma düşürmek isteyenler onlarla birlikte hareket ediyor. Bana göre kredi derecelendirme kuruluşlarının yorumlarının gerçekçi olmadığını, yabancılar dahi ilk 2 gün içerisinde gördü. İlerleyen günlerde de bunların gerçekçi olmadığını göreceğiz.

Bu olay tamamen atlatıldıktan sonra yani psikolojik etkileri tamamen atlatıldıktan sonra göreceksiniz ki, Türk piyasaları 15 Temmuz gecesi yaptığı kapanışın çok üstüne çıkacak. Çok kısa bir süre içerisinde. Dolar yeniden 2,80 bandına gelecek. Türk lirası bana göre cuma günkü Türk lirasından çok daha değerli. Çünkü Türkiye çok daha değerli.”

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 15 Temmuz 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 17:4433,045633,0229
Euro 17:4436,107536,0688
İngiliz Sterlini 17:4442,955242,9067
İsviçre Frangı 17:4436,911136,8874
Suudi Arabistan Riyali 17:208,78958,7457