Akbank’ın 2014 konsolide net karı 3 milyar 379 milyon TL oldu

Akbank Genel Müdür Hakan Binbaşgil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Akbank olarak zor ve finansal olarak hareketli bir yılda aktiflerini yaklaşık yüzde 12 büyüterek 218 milyar TL’nin üstüne çıkardıklarını kaydetti.

Aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredileriyle ekonominin büyümesine sağladıkları desteğin yüzde 13 büyümeyle 168 milyar TL’nin üstüne yükselttiklerini aktaran Binbaşgil, bankanın 2014 yılında 4 milyar 334 milyon TL brüt kar elde ettiğini, brüt karı üzerinden 955 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net karının 3 milyar 379 milyon TL olduğunu belirtti.

Türkiye’nin iç tüketime değil, ihracata dayalı bir büyüme modeline geçme arzusunda olduğunu vurgulayan Binbaşgil, bu modelin tasarruf eksiklikleri ve cari açık problemi olan Türkiye için çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme modeli olduğunu dile getirdi.

Firmaların işlerini büyüttüğü, uluslararası piyasalarda rekabet gücünü ve pazar paylarını artırdığı ölçüde bu modelin başarıyla işleyeceğini kaydeden Binbaşgil, “Biz de Akbank olarak ülkemizin ihracata dayalı büyüme modelini destekleyecek politikalar üretiyoruz. Bu kapsamda 2014’ün sonunda ‘Akbank İhracat Hamlesi’ni başlattık. İhracatın desteklenmesinde her zaman öncü rol oynamıştık. Dış ticarette en etkin bankalardan biriyiz. Bu yeni kampanyamızla hedefimiz hiç ihracat yapmamış işletmelere de yeni ufuklar açmak ve mevcut ihracat pastasının büyümesine destek olmak. Bu girişimimiz çok iyi gidiyor” ifadelerini kullandı.

Binbaşgil, ihracata dayalı büyüme modelinin merkezinde bulunan KOBİ’ler ve şirketlere ayrı bir önem verdiklerini belirterek, alınan makro ihtiyati tedbirlere paralel reel sektöre yönelik kredilerin bireysel kredilere oranla çok daha hızlı geliştiğini vurguladı.

– “Toplam mevduatımız yaklaşık yüzde 9 artışla 122 milyar TL’nin üstüne çıktı”

Orta, Küçük, Mikro ölçekli işletmeler ve kurumsal krediler yoluyla reel sektöre sağladıkları desteğin yaklaşık 94 milyar TL’si nakdi kredi olmak üzere toplamda yaklaşık 126 milyar TL’nin üstüne çıkardıkları bilgisini veren Binbaşgil, Banka’nın 2014 gibi volatilitenin yüksek olduğu bir dönemde de yüksek aktif kalitesini sürdürdüğünü ifade etti.

2014 yıl sonu itibarıyla takipteki kredi oranlarının yüzde 1,7 seviyesinde bulunduğunu belirten Binbaşgil, bu oranın yüksek aktif kalitelerinin yansıması olduğunu ve Akbank’ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 184 oranında karşılık ayırdığı bilgisini verdi.

Tasarrufları artırıcı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeye devam ettiklerini kaydeden Binbaşgil, “Tasarruf bilincinin toplumumuzda daha da yaygınlaşmasına destek sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. 2014’te Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki yeni sözleşmelerin yaklaşık yüzde 11’i Akbank aracılığıyla sisteme dahil oldu. Bunun yanında, mevduat birikim hesapları ile her ay yaklaşık 200 bin müşterimiz Akbank’ta düzenli birikim yapıyor” dedi.

Binbaşgil, Akbank’ın toplam mevduatlarının yaklaşık yüzde 9 artışla 122 milyar TL’nin üstüne çıktığını vurgulayarak, aynı dönemde bankanın TL mevduatlarındaki büyümenin yüzde 16 olduğunu aktardı.

Türkiye’nin orta-uzun vadeli, iddialı hedefleri bulunduğunu hatırlatan Binbaşgil, şunları ifade etti:

“Bu hedeflere ulaşmak için kamu ve özel sektör yatırımlarının artması, ekonomik büyümenin daha da hız kazanması gerekiyor. Arzuladığımız tüm bu atılımlar için uzun vadeli ve uygun maliyetli finansman kaynağı yaratılması kritik öneme sahip. Akbank olarak bu noktada başarılı yurtdışı borçlanma işlemleriyle ekonomimizin ve reel sektörümüzün daha da büyümesi için kaynak sağlamayı sürdürdük. Mart ayında yaklaşık 1,4 milyar dolarlık yılın ilk sendikasyon kredisini aldık. Bunun yanında, haziran ve temmuzda yaklaşık 1,3 milyar dolar tutarında seküritizasyon işlemini de gerçekleştirdik. Son olarak geçtiğimiz Ağustos’ta 1,5 milyar dolar büyüklüğündeki sendikasyon işlemimizi tamamladık.”

0