İSTİB Başkanı Kopuz”Asgari ücretteki artış kısa zamanda hane halkı harcamalarında artış meydana getirecektir” Türk milleti AK Parti’ye öyle ağır bir görev vermiştir ki bu işte adaletten ayrılmaya yer yoktur” dedi.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, “Asgari ücretteki artış, hükümetin iç piyasayı canlandırmaya yönelik politikalarının hayata geçirilmesi ile kısa zamanda hane halkı harcamalarında artış meydana getirecektir, piyasayı canlandıracaktır” dedi.

İSTİB kasım ayı meclis toplantısında meclis üyelerine seslenen Kopuz, Türk halkının sağduyusuna işaret ederek, Türkiye’nin 1 Kasım seçimleriyle belirsizlik yükünü sırtından attığını söyledi.

Kopuz, bütün tahriklere ve kışkırtmalara rağmen huzur içinde bir seçim yaşandığını belirterek, “Seçim sonuçları, İstanbul Ticaret Borsası olarak, tekrar seçim istemekle ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Biz bazı oda ve sivil toplum örgütlerinin dış baskılar ve dayatmalar ile yaptıkları koalisyon çağrılarına en güçlü şekilde karşı çıktık. Çünkü biz halkın sağduyusunun asla yanılmayacağına inanıyorduk” ifadelerini kullandı.

PRANGALARDAN YENİ BİR ANAYASA İLE KURTULABİLİRİZ 

Türk iş dünyasının “Büyük Türkiye” ideali için en iyi bildiği işi yapmaya devam edeceğini anlatan Kopuz, ayın son haftası yeni hükümetin kurulmuş olacağını dile getirdi.  Kopuz, AK Parti’ye yeni anayasa çağrısı yaparak, “İstanbul iş dünyası olarak kurulacak hükümetten beklentimiz, ekonomik gelişmeye ve reformlara odaklanarak, yeni bir anayasa ile ‘Büyük Türkiye’ ideali için var güçleriyle çalışmalarıdır.

Biz iş dünyası olarak yeni anayasa konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Çünkü Türk milletinin ayağındaki prangalardan yeni bir anayasa ile kurtulacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi iradenin seçmenden önemli bir sorumluluk aldığını ifade eden Kopuz, şunları kaydetti:  Türk milleti AK Parti’ye önemli bir görev vermiştir. İçeriden ve dışarıdan gelen algı operasyonları ve karalama kampanyalarına rağmen AK Parti’yi yüzde 50’lik bir destekle tekrar iktidara getirmiştir. Hükümetimiz bunun büyük bir sorumluluk olduğunu bilmelidir.

Eğer bir iş doğru ise milletimiz denun destekçisi oluyor. Yanlışsa yanlışı da affetmiyor.  Ben İstanbul iş dünyasının bir temsilcisi olarak AK Parti hükümetinin yaptığı her doğru işin arkasında olacağımı buradan açıklıyorum. Ama eğer yanlış bir iş yapılacak olursa, çekinmeden, korkmadan karşısında olacağımızı da herkesin bilmesini isterim.

Yanlışı yapan kim ve hangi makamda olursa onun karşısında olacağız. Türk milleti AK Parti’ye öyle ağır bir görev vermiştir ki, bu işte gaflete düşmeye ve adaletten ayrılmaya yer yoktur.”

FED’İN ARALIK TOPLANTISINDAN FAİZ ARTIRIM KARARI ÇIKABİLİR 

Kopuz, Türkiye’nin seçim sonuçlarının etkisiyle kasım ayına moralli başladığını, borsada hızlı yükseliş, dövizde ise düşüş yaşandığını anımsattı. Daha önce İstanbul Ticaret Borsası olarak 2015 yılında ABD Merkez Bankasından (Fed) faiz artışı beklemediklerini söylediklerini hatırlatan Kopuz, şöyle konuştu:  Kasım ayına kadar bu konuda haklı çıktık. Fakat 6 Kasım günü açıklanan ve beklenenden yüksek gelen ekim ayı tarım dışı istihdam verisi ve bunun üzerine Fed’den yapılan açıklamalar, artışın aralık ayı içinde yapılması olasılığını yükseltti.

Ekonomi yöneticilerinin önümüzdeki günlerde birinci gündemi piyasaları ve firmaları faiz artırımı için hazırlamak ve finansal oynaklığı ve ekonomik hasarı azaltmak için çalışmak olacaktır.  Fed’in faiz artırımı ile gelişen ülkelerden çekilmeye devam etme ihtimali olan küresel sermayenin, büyümeyi ne ölçüde etkileyeceği kestirilemiyor. Ancak şu muhakkak ki daha güçlü bir dolar kuru ile karşı karşıya kalacağız.”

EMTİA FİYATLARINDAKİ TABLOYU LEHİMİZE ÇEVİRMEMİZ GEREKİYOR 

Kopuz, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı eylül ayı sanayi üretim verisine de değinerek, sanayi üretiminde geçen yılın aynı ayına göre görüldüğünü anımsattı.  Gıda, içecek ve tütün satışlarının ise ciro bazında yüzde 2,6 arttığını hatırlatan Kopuz, tarım sektörüyle ilgili verilerin henüz açıklanmadığını, buna karşın bu sektörde de verilerin beklentilerin üzerinde olacağını söyledi.

Kopuz, Çin’in ihracatının 4 aydır, ithalatının da 12 aydır azaldığına dikkati çekerek, “Bu durum küresel emtia fiyatlarında gerilemeye yol açtı ve bu gerileme sürüyor. Hükümetimiz yapısal reformlara kaldığı yerden hızla devam ederek ekonomimizi dış şoklara karşı daha korunaklı hale getirmelidir. Emtia ithalatçısı bir ülke olarak, küresel emtia fiyatlarındaki bu tabloyu lehimize çevirmemiz gerekiyor” görüşünü paylaştı.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI İÇ PİYASAYI CANLANDIRIR 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 1 Aralık’ta toplanacağını ve 1 Ocak’ta bin 300 TL asgari ücretin hayata geçeceğini aktaran Kopuz, “Ülkemizde 5 milyon asgari ücretli var. Fakat bunların yarısına yakını daha fazla ücret almasına rağmen asgari ücretten gösteriliyor. Bu durumdaki kişilerde 60 TL’nin biraz üzerinde, diğer asgari ücretlilerde ise 400 TL’nin üzerinde bir maliyet getiriyor” dedi. Kopuz, asgari ücretteki artışın işverene önemli bir yük getireceğini vurguladı. Her iki tarafı da zorlamayacak bir çözüm için çalışıldığını belirten Kopuz, sözlerini şöyle tamamladı:  Tabi ki bu maliyetin tamamı bizlerin yani işverenlerin üzerine yüklenmeyecek. Bizler bu konuda çalışmalar yapıyoruz.

İşveren primlerinden kesinti yapılması, maliyeti belli bir dönem için devletin yüklenmesi aşamalı olarak işverene yansıtılması veya asgari ücretten vergi alınmaması gibi çözümler şu anda tartışılıyor. İş dünyası için en uygun olan çözüme ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Bu, bizler için konunun birinci yönü, ikinci yönü ise asgari ücretteki artışın ekonomiye etkisinin ne olacağı..

Ben inanıyorum ki asgari ücretteki artış, hükümetin iç piyasayı canlandırmaya yönelik politikalarının hayata geçirilmesi ile kısa zamanda hane halkı harcamalarında artış meydana getirecektir, piyasayı canlandıracaktır. İç piyasanın canlanması bizler için daha fazla üretmek, daha fazla kazanmak demektir.”

1