Pfizer ve BioNTech şirketinin birlikte geliştirdikleri aşı yüzde 90’nın üzerinde koruma sağladığı duyuruldu, piyasalar coştu.

Piyasalara aşı dopingi geldi. Sabah saatlerinde istifa haberi ve Merkez Bankası başkan değişikliği haberleriyle yüzde 2’nin üzerinde yükseliş kaydeden piyasalar öğleden sonra ABD’li ilaç şirketi Pfizer’den gelen haberle ralliye başladı.

Pfizer’dan yapılan açıklamada, deneysel koronavirüs aşısının, klinik denemelerin son aşamasında başarılı olduğu ve bu aşının pandemiye karşı mücadelede bir kilometre taşı olduğu  belirtildi. Binlerce kişi üzerinde denenen Pfizer aşısı yüzde 90’dan fazla koruma sağladığı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Pfizer CEO’su Albert Bourla, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün” derken “Aşama 3, COVID-19 aşısı denememizin ilk sonuçlarıdır. Bu aşama aşımızın COVID-19’u önleme yeteneğinin ilk kanıtını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Pfizer, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmeye tutulacağını ve buradan gelecek onay sonrası piyasaya verileceği belirtildi.

Bu haberin duyulmasıyla piyasalardaki harekette hızlandı. Borsa İstanbul’daki yükseliş yüzde 3,44 aştı. BİST 100 endeksi 1233,96 puandan işlem görüyor.

Dolar yüzde 4,9 gibi rekor bir düşüşle 8,0688 liraya gerilerken, aynı dakikalarda Euro yüzde 3,79’luk kayıpla 9,6056 liradan işlem geçmeye başladı. Altındaki düşüş ise yüzde 7’nin üzerine çıktı. Altının gram fiyatı şu dakikalarda (16:10) 494,22 liradan alıcı buluyor.

Virüse geliştirdiği aşı ile yüksek koruma sağladığını açıklayan Pfizer hisseleri yüzde 13 yükselişle tavana giderken, Almanya merkezli ortağı BioNTech hisseleri ise yüzde 26 oranında artış gösterdi.

RTALB Canlı izle

0