Türkiye’yi, Avrupa ve Ortadoğu pazarı için geçiş noktası olarak gören Asyalı yatırımcıların radarında Türk şirketleri var. Sadece 2016’da 15 evlilik yaşandı.

Türkiye ekonomisine Asya ülkelerinden gelen ilgi her geçen yıl artıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre 2016 yılında Türkiye’ye yapılan uluslararası doğrudan yatırım tutarı 6 milyar 714 milyon dolar olurken, bunun 2 milyar 6 milyon doları Asya Bölgesi’nden geldi. Aynı dönemde Asyalı birçok firma, Avrupa ve Ortadoğu pazarına kapı aralamak için Türk şirketleriyle masaya oturdu.

EY verilerine göre, 2016 yılında 15 Asyalı şirket, Türk şirketlerinin ya tamamını satın aldı ya da değişik oranlarda ortak oldu. Bu dönemdeki satın almalar inşaattan sağlığa, bilişimden eğlenceye kadar birçok sektörde farklılık gösterirken, işlem değeri açıklananlar arasında en büyüğü Güney Koreli CJ CGV tarafından Nisan 2016’da yüzde 100’ü 689,2 milyon dolara satın alınan Mars Entertainment Group olarak kayıtlara geçti.

ÜRETİME GELİYORLAR
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Asya-Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı, “Çin menşeli ürünlerde gümrük vergileri yükseldiği için Türkiye’ye gelip üretim yapmaya pozitif bakıyor. Çünkü Türkiye’nin iç pazar dinamiği, üretimlerinin maliyetlerini kaldıracak kadar büyük” dedi.

asyali yatirimcinin gozu turkiye%e2%80%99deKARŞILIKLI BÜYÜME POTANSİYELİ VAR
Kolbaşı, DEİK bünyesindeki 19 ülkenin koordinatör başkanı olduğunu anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti: “Bu 19 ülke, dünya ticaretinin neredeyse yüzde 50’sini elinde bulunduruyor. Ama Türkiye ile olan ilişkiler ve Batı’ya bakıldığında, Türkiye ile bu 19 ülkenin ilişkileri daha gerilerde. Yani burada bir büyüme potansiyeli var. Dolayısıyla her iki taraf da birbirini keşfediyor diyebiliriz.”

ÜST DÜZEY İLİŞKİLER GÜÇLENDİ
Çin ile Türkiye arasında cumhurbaşkanı ve başbakan düzeyindeki ilişkilerde eskisine göre artış olduğunu anımsatan Kolbaşı, eski İpek Yolu’na bakıldığı zaman Türkiye’nin bir geçiş noktası olduğunu ve lojistik anlamında önem taşıdığını dile getirdi.

0