Avrupa’daki iş çevreleri Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışından daha çok İngiltere’nin çıkışından korkuyor.

Grant Thornton tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa’daki iş çevrelerinin en büyük korkusunun İngiltere’nin Euro Bölgesi’nden çıkışı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü İngiltere’nin çıkışının Avrupa üzerinde negatif etki yaratacağını savundu. Yunanistan’ın çıkışının olumsuz etki yaratmasını bekleyenlerin oranı ise yüzde 45 oldu. Araştırma, Yunanistan ile İngiltere’de korkunun daha büyük olduğunu gösterdi.

İngiltere’deki şirketlerinin İngiltere’nin çıkışının olumsuz etkiye yol açacağını savunurken, Yunanistan’da bu oran yüzde 84 oldu.

BREXIT ENDİŞESİ

İngiltere’de 7 Mayıs’ta yapılacak genel seçime yaklaştıkça anketlere göre ülkenin önde gelen iki büyük siyasi partisi Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi arasındaki farkın oldukça az olması, ekonomistlerin oluşabilecek hükümete dair öngörüde bulunmasını zorlaştırıyor.

İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin seçimi kazanması halinde İngiltere’nin AB üyeliğini 2017 yılı sonuna kadar referanduma götürmek istemesi, iş dünyası için “potansiyel belirsizlik” unsuru olarak görülüyor.

Muhafazakar Parti’nin lideri Cameron seçimi kazanması halinde, ülkenin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğiyle ilgili Brüksel ile müzakerelere başlayarak 2017 yılı sonuna kadar üyelikle ilgili referanduma gitmek istiyor. İngiltere’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Open Europe, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ve sınırlarını açık tutmamasının ülkeye 2030 yılına kadar yaklaşık maliyetinin yıllık 56 milyar sterlini (84 milyar dolar) bulabileceğini belirtiyor.

0