Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısında, TCMB’nin fiyat istikrarını gözetmek durumunda olduğunu söyledi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TMCB) fiyat istikrarını gözetmek durumunda olduğunu söyledi.

Babacan, TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın lojmanını boşaltması ile artan istifa söylentilerine ilişkin “Söylentilere kulak asmayın. Bilgileri doğru kaynaktan alın” diye cevap verdi.

Türkiye’nin başkanlığında İstanbul’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde konuşan Babacan, zirvede tartışılan konuları özetledi. Babacan, bugün büyüme, IMF ve vergi konularının tartışıldığını ifade ederken, tüm üye ülkelerin IMF reformu konusunda ortak görüşe sahip olduğunu söyledi.

ali-g20Reformların hayata geçmesi halinde 2018’e kadar yüzde 2,8 ek büyüme sağlanacağını belirten Babacan “G20 yatırımların canlı tutulması gerektiğinin farkında. Kamu açıklarının fazla olduğu dönemde yatırımlar için özel sektör ortaklığı önemli” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Babacan, BloombergHT muhabirinin son dönemde döviz kurundaki artışla ilgili sorduğu soruya “Hükümet olarak döviz kuru için belirlenmiş bir hedefimiz yok.

TCMB de fiyat istikrarını gözetmek durumunda. Benim bu konuda daha fazla bir yorumda bulunmam doğru değil. TCMB Başkanı Başçı da burada onu yakalarsanız ona sorabilirsiniz” şeklinde cevapladı.

 

0