Ali Babacan, AK Parti’nin ekonomik vaatleri ile ilgili ”550 milyar TL’lik bütçe içinde 20 milyar TL’lik bir yükü konuşuyoruz” dedi.

Başbakan eski yardımcısı ve AK Parti Ankara milletvekili adayı Ali Babacan katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı.

BAŞBAKAN’DAN ÇAĞRI GELİNCE REDDEDEMEDİM

Ali Babacan, “Diğer siyasi partiler de yapısal reform gündemimizi sahipleniyor. Kurumsal süreklilik beyannamemizle açık şekilde ortaya koyuluyor. Başbakan’dan çağrı gelince açıkçası reddedemedim. Son saatlere kadar ara verme kararlılığım devam ediyordu” ifadelerini kullandı.

550 MİLYARDA 20 MİLYARI KONUŞUYORUZ


Babacan, AK Parti’nin ekonomik vaatlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

550 milyar TL’lik bütçe içinde 20 milyar TL’lik bir yükü konuşuyoruz. Memur maaşlarında seyyanen artışlar yaptık, daha önce yapmadığımız şeyler değil. Denenmemiş şeyler değil. Yerinde bilinen, dünyada başarılı olmuş modelleri aldık ve hepsinde kaynak değerlendirmesi yaptık.

babacan'dan ekonomik vaatlerle ilgili aciklamaBizim 7 Haziran seçimleri öncesinde ve bu seçim öncesinde bütün siyasi partilerin vaatlerinin mali analizlerini hesap ettik. Bunlar ince hesaplar. Bazı partilerin vaatleri açık olmadığı için… Şöyle bir baktığımızda asgari ücret konusuyla diğer konuları ayırmamız lazım. Asgari ücret özel sektör ve üretim maliyetleriyle de ilgili bir konu…İşverenle işçi arasında konuşulup anlaşılıp bu şekilde ortaya çıkması gereken bir rakamdır demiştik. Fakat siyasi partilerden çok farklı rakamlar gelince… Baktık iş dünyasından bir tepki yok. Bu süreç içinde istişarelerimizi yaptık.

KOALİSYONU DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUZ

Türkiye’nin her türlü olumsuzluğa rağmen yüzde 3 büyüdüğünü de söyleyen Babacan, koalisyon senaryosunu düşünmek istemediklerini ve tek partiye odaklandıklarını belirtti.

KORKULACAK BİR DURUM YOK

Babacan, oluşturdukları seçim beyannamesinin alınıp uygulanması halinde korkulacak bir durumun olmayacağını da söyledi.

Babacan konuşmasını şöyle sürdürdü;

Bizim bundan sonraki dönemde seçime kadar anlatacağımız AK Parti’nin taahhütleri bunlar. Son derece önemlidir bu. Kim olursa olsun görevlendirme nasıl olursa olsun bu bizim sözümüzdür namusumuzdur diye taahhütlere sahip çıkmak için çalışmalı. Bu beyanname 2001 ruhunu yansıtan bir beyannamedir. 13 yıllık bir hizmet tecrübesinden sonra kazanacağımız. Diğer siyasi partilerde bizim reform gündemini sahiplenmiş durumda. Nokta atış politikalarda değişiklik olabilir ama… Türkiye için ortak bir perspetkifi sağlayacağız gibi gözüküyor. Bu beyannameyi geniş bir heyet olarak hazırladık. Son gün son gece redaksiyon ekibinde ben de vardım. Hep beraberdik arkadaşlarımızla.  Noktasına virgülüne kadar beraber çalıştık.

1