Ali Babacan’ın AK Parti’den adaylığının açıklanması piyasalarda coşkuyla karşılandı. Dolar ilk tepki olarak düşerken, en belirgin etki ise borsada görüldü.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın AK Parti’den milletvekili adayı olarak açıklanmasının ardından piyasalar hareketlendi. Dolar ilk tepki olarak 2.98’in altına sarkarken, en belirgin etki ise Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksinde görüldü.

Açıklama öncesinde yüzde 1’in üzerinde ekside olan endeks, açıklamanın ardından artıya geçti.

BIST 100 endeksi günü yüzde 0.16 artışla 75.099 puandan tamamladı.

PİYASALARA MESAJ

Son günlerin tartışma konularından biri de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ekibinin, yıllardır ekonominin yönetiminde bulunan Ali Babacan ile Mehmet Şimşek’i istemedikleri algısı oluşturma gayretleriydi.

  • Ali Babacan Ankara birinci bölgede,
  • Mehmet Şimşek Gaziantep’te.
  • Nihat Zeybekçi de Denizli listesinden aday gösterildi.

Bu durum, seçimden sonra muhtemel bir Ak Parti iktidarında Babacan ile Şimşek’in ekonomi ile maliyenin yönetiminde yer alabilecekleri konusunda güçlü bir mesaj verilmek istendiği şeklinde algılandı.

Erzurum listesinde de değişiklik yapıldı. Efkan Ala, bu kez Erzurum yerine Bursa’da, Mehmet Müezzinoğlu’nun ardından ikinci sırada aday gösterildi. Erzurum birinci sırada ise Recep Akdağ yer aldı.

SEANS SONUNA DOĞRU ALIMLAR HIZLANDI

ALB Foreks Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, UZMANPARA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Fed kararları sonrasında Borsa İstanbul’da rahatlama olacağına, gün boyunca satış baskısı oluştu. Kur da Fed’in faiz artırmamasına bağlı olarak 2,97 seviyelerine doğru gerilemiş olsa da bu hareketinde kalıcılık sağlayamayarak 3,00 seviyelerinde gezinmeye devam etti. Genel olarak Fed’in faiz artırmamasının etkileri geçici oldu ve kendi zayıf iç dinamiklerimizi fiyatlamaya devam ettik. Seans sonuna doğru hızlanan alımlar ise Ak Parti’nin adaylarını açıklaması ve bu adayların arasında Ali Babacan’ın da isminin olmasıyla geldi.

Ali Babacan’ın önceki dönemde ekonomi yönetiminde oluşturduğu güven, seçim sonrasında da muhtemelen ekonomi yönetimi içerisinde yer alacağı beklentileri böylesine bir toparlanmada etkili oldu. Ancak elbette temkinli yaklaşılması gereken bir yükseliş, çünkü seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik uzun süreli olmaya devam edecektir. Görevi boyunca taraflı tarafsız birçok kesim tarafından güvenilen bir isim olan Babacan’ın isminin böyle bir etki yapması normal.

GÖZLER FITCH’DE…

Fitch tarafından çok rahatsız edici bir aksiyon gelmezse, kısa haftada endekste düşük hacmin de etkisiyle konsolidasyon olabilir. Tabii Merkez Bankası’nın kararları da etkili olabilir. Ancak Türkiye piyasalarının bugün diğer gelişen ülke piyasalarından negatif ayrışmasına neden olan faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Dış finansmanın Türkiye’den, Fed faiz artırmamasına rağmen uzak durmasına neden olabilecek bu risklerin kalıcı bir şekilde elemine edilmesi gerekir ki, piyasada güven ortamı oluşsun.”

9