Maliye Bakanı Mehmet Şimşek atılan adımların hiçbir şekilde af olmadığını vurgulayarak geri ödemelerde farkların alıncağını söyledi.

bakan simsek: bu bir af degil, farki alacagiz!

İstanbul Finans Zirvesi’nde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ardından konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Torba Yasa ile getirilen vergi ve cezalara yönelik af söylentileri ile ilgili bunun bir af olmadığına vurgu yaparak borçlara yönelik sadece piyasa faizinden vazgeçtiklerini ancak enflasyon farkının tahsil edileceğini söyledi., Vatandaşlara da uyarıda bulunan Bakan Şimşek, bundan sonra Maliye tarafında bu tarz bir kolaylık sağlanmasının da beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuşmasından satırbaşları şöyle;

Vergi dairelerine yapılacak başvurular için en son tarih  Aralık 2014. Genel Sağlık Sigortası primleri için ise 7 aylık süre tanındı ve bu süre Nisan ayına uzatıldı. Diğer prim borçları için 3 aylık süre tanındı. yani yıl sonuna kadar bir süre tanınmış oldu.

Taksitlendirme için 36 aylık bir vade öngörüldü. Bu vadelendirme çiftçiye 5 yıl şeklinde öngörüldü.

AF SÖZ KONUSU DEĞİL!

Vergi alacakları ile ilgili bir af söz konusu değil. İlk defa böyle bir katı uygulama ile karşı karşıyayız. Bundan dolayı da ben çok memnunum. Alacakların bir takım türevleri var, o yüzden biz sadece piyasa faizinden vazgeçiyoruz ama enflasyon farkını alacağız bunu herekes bilsin. Peşin ödemelerde bir değişiklik olmayacak sadece taksitlendirmelerde fark alacağız.  O da şöyle olacak misal 6 taksitte 100 lira için 105 lira ödenecek. Bu oran taksit sayısına göre daha da artacak.

TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLEN CEZALAR

Tahsilinden vazgeçtiğimiz cezalar konusunda ise trafik cezaları dahil 120 liranın altındaki  cezalardan vazgeçtik. 12 lira ve altında kalan köprü ve otoyol ücretlerinden de vazgeçtik. Bunlar tebliğ edilmeyecek edilenlerden de vazgeçilecek. Sigara cezaları bu af kapsamında değil. Onlara ayrı bir hassasiyet gösteriyoruz.

HURDA ARAÇ SAHİPLERİNE KOLAYLIK

Araç muayenesini yaptırmamış vatandaşlarımıza bir kolaylık getiriyoruz. Yıl sonuna kadar araçlarını hurdaya ayıran eski araç sahiplerine de vergi kolaylığı sağlayacağız.

HAZIRLIKLAR TAMAM

Mükelleflere tüm iletişim araçları ile ulaşmaya çalışacağız. Konferanslar düzenleyeceğiz, AVM’lerde standlar açacağız. Bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğiz. Başvuruları online olarak alacağız. Personelimizi eğittik, hazırlıklarımızı tamamladık. Bakanlık olarak alacaklarımızın toplamı 200 milyar TL’nin üstünde.

Bank Asya ile ilgili bankalar noktasında yetkili kurum BDDK’dır.

Yeni sorunumuz enflasyondur. Biz bunun önümüzdeki dönemlerde yüzde 5’in altına çekmemiz lazım.

Kredi derecelendirmede yapılacak samimi bir analiz Türkiye’nin riskinin çok düşük olduğunu gösterir.

BÜTÇEYİ TUTURACAĞIZ

2015 bütçesi ile ilgili harıl harıl çalışıyoruz ancak daha tamamlamış değiliz. Şunu söyleyebilirim bu sene bütçeyi tutturacağız. Bunu da bütün yaşana şoklara rağmen gerçekleştireceğiz.

 

0