Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Enflasyon yüksek hanede takılıp kaldı, düşük tek haneye düşüreceğiz ki faiz de düşsün” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.

Enflasyonla ilgili konuşan Şimşek, “Türkiye enflasyonu tek haneye düşürdü, bu bir başarı ama yetmez. Türkiye’nin enflasyonda düşük tek haneye geçmesi lazım. Enflasyon yüksek hanede takılıp kaldı, düşük tek haneye düşüreceğiz ki faiz de düşsün” dedi.

“Reform gündemiyle Türkiye’nin risk primi ve faiz oranları daha düşük olabilirdi” diyen Şimşek şöyle devam etti: “Sorun düşük tasarruf. Türkiye’nin sisteminde dış kaynağa ihtiyacı var ama küresel ekonomik sorunlar nedeniyle gelişmekte olan ülkelere olumlu bakılmıyor.”

Türkiye’de tasarrufları artırmak gerektiğinin altını çizen Şimşek, vatandaşlardan tasarruflarını artırmalarını beklediğini kaydetti.

CARİ AÇIK HALEN YÜKSEK

Cari açığın daraldığını ama halen yüksek olduğunu belirten Şimşek, “Cari açığın yüksek olması rekabette, verimlilikte ve tasarrufta istediğimiz yerde olmadığımızı gösteriyor” diye konuştu.

Şimşek, AB’nin geçmişte ekonomik sosyal ve siyasal anlamda reformların motoru olduğunu, bu nedenle AB üyelik sürecini önemsediklerini ifade etti.

0