Bankalarda parası olduğunu unutan ve 10 yıl boyunca hiç işlem yapmayan banka hesaplarında 529 bin şaşkın mudi, tam 115 milyon TL parasını unutmuş durumda..

31 Aralık 2016 itibarıyla bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirimi yapılan 528 bin 876 hesap bulunurken, zaman aşımı için son tarih 15 Haziran 2017 olarak belirlendi.

Peki bankalardaki paralar nasıl sorgulanır? Bankalarda unuttuğum param var mı? Unuttuğum paramı nasıl öğrenirim? bankada unutulan paraya ne olur? Bankada unutulan para nasıl geri alınır? Bankada unutulan para sorgulama, Bankada bakiye hesap sorgulama gibi konuları araştırdık.. İşte detaylar..

Bu yıl ön bildirimi yapılanlar içerisinde bakiyesi en yüksek unutulmuş hesap 284 bin dolar oldu – Bireylerin yanı sıra şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının da bankalarda unutulmuş hesabı bulunuyor.

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarda, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla yaklaşık 115 milyon lira unutuldu. Bu hesaplarla ilgili süreç devam ederken, Bankacılık Kanunu gereği unutkan mudiler için çağrılar da yapılmaya başlandı.

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor.

BANKA HESABINIZDA PARA OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Bankalar bu çerçevede zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyurularını şubat ayından itibaren internet sitelerinden yayımlıyor. Vatandaşlar, zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını, mayıs 2017 sonuna kadar “www.zamanasimi.org/tbb” internet sitesindeki arama motorunu kullanarak öğrenebiliyor.

Zaman aşımı için son tarih 15 Haziran

Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili banka şubelerine veya genel müdürlüklerine kimlik kartı ile başvurabilecek. Müşterilerin başvurmamaları halinde ise yasa gereği zaman aşımına uğramış bakiyeleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilecek.

 

AA muhabirinin Fon kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirim yapılan 528 bin 876 hesap bulunuyor. Bu hesapların 437 bin 317’sini mevduat, 4 bin 751’ini katılım fonu hesapları, 86 bin 808’ini de alacaklar oluşturuyor.

Devlet kurumlarının bile “unutulmuş hesabı” var

Bu yıl bankalarda unutulan mevduat, katılım fonu ve alacaklara ilişkin muhtelif döviz cinsinden hesapların Türk lirası karşılığı yaklaşık 115 milyon lira olarak hesaplandı.

Bu sene ön bildirimi yapılan hesaplar içerisinde bakiyesi en yüksek hesap 284 bin dolar iken, en düşük meblağın 1 liranın altında olduğu belirlendi. Unutulan hesaplar sadece kişilere ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının bile bankalarda unutulmuş hesabı bulunuyor. Bu arada zaman aşımına uğrayarak TMSF’ye devredilen hesaplar geçen yıl yaklaşık 93 milyon lira, 2015’te 94,5 milyon lira, 2014’te 95,2 milyon lira, 2013’te ise 119 milyon lira olmuştu.

Bankada Unutulan Paralar Ne Olur?

Günümüzde artık bankalarla ilişkisi olmayan, bankalarda hesabı bulunmayan kişi sayısı oldukça azdır. Neredeyse her bireyin herhangi bir bankada en az bir tane hesabı bulunmaktadır. İşlerimiz sebebiyle bazen sadece bir değil bir çok bankadan hesap açabiliyor ve döviz işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak her bankada bulunan hesabın kontrolünü yapmak oldukça zordur. Bu sebepten dolayı bazen bankalarda farkında olmadan paramızı unutabiliyoruz. Yasa gereği 10 sene boyunca hesaplardan çekilmeyen paralar TMSF’ye aktarılıyor.

Bankalarda unutulan para miktarı ise hiçte küçümsenecek bir boyutta değil. Günümüz itibariyle bankalarda unutulan para miktarı 100 milyon TL’yi aşmış durumda. Bu doğrultuda 3 milyona yakın hesap zaman aşımına uğradı. Bahsettiğimiz miktarlar hiç de azımsanacak boyutlarda değil.

Bankada unutulan para sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği ( TBB ), bankada unutulan paraların miktarları bu denli büyük olunca konu hakkında bir çalışmaya gitti ve bankalarda unutulan hesapların listesinin yayınlanmasına karar verdi. Yapılan yenilik ile aşağıda bulunan araç sayesine bankada unuttuğum param var mı, bankada unuttuğum hesabım var mı hemen kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Bankada unuttuğum param var mı öğrenmek için tek yapmanız gereken aşağıdaki araçta yer alan isim soyisim, resim doğrulama alanlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra “ARA” butonuna basmanız. Şayet bankada unuttuğunuz para varsa, bankanın adı, şubesi, bankanın bulunduğu il ve ilçe hesap türü, hesapta bulunan paranın miktarı ve son işlem tarihi gibi bilgiler ekranınızda gözükecektir.

NOT : Bankada unutulan para sorgulama sistemi T.C. kimlik numarası ile değil sadece Kişinin ad ve soyad bilgileri ile çalıştığı için, ülkemizde aynı isim ve soyadı taşıyan vatandaşların bilgileri de gözükebilmektedir. Doğru kişinin bilgileri olup olmadığını bankada unutulan para sorgulama sonucunda ekranda çıkan doğum tarihi ve diğer bilgiler kontrol edilerek kolaylıkla öğrenilebilinir.

Bankada Unutulan Paraların / Hesapların Listesi
Yukarıda bulunan bankada unutulan para sorgulama aracı Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) işbirliği ile hazırlanmış olup http://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml adresi üzerinden yer alan listelerin hepsini çekmektedir. Tek tek isim aramak yerine yukarıdaki kutucuğa isminizi girmeniz bankada para unutup unutmadığınızı anlamak için yeterlidir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan para sorgulama sitemi sayesinde bankada paranızı unuttuğunuzu öğrendiyseniz sizlere güzel bir haberimiz var. Bankada unutulan paraları geri almak mümkün. Peki ama bankada unutulan para nasıl geri alınır? Hesaplarda para olanlar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvuruda bulunarak unuttukları paraları tahsil edebilmektedirler.

Eğer yapılan aramada zaman aşımına uğramış hesaplar olduğu görülmüş ise yine kimlik kartıyla ilgili şubeye giderek hesapların kapanması için başvuruda bulunabilmektedir. Unutmayın ki bankalar her ne kadar borcunuz olursa olsun bunu sizden muhakkak tahsis ederler.

0