Kriz sonrasından dönemde finans sisteminde yapılan düzenlemenin maliyeti 70 milyarın üzerine çıktı.

banka duzenlemenin faturasi agir olduBankacılık sistemi için yeni gündeme alınan regülasyonların faturası belli oldu.

Son yapılan çalışmalar gören finansal kriz sonrasında 6 dev ABD bankasında yapılan düzenlemenin maliyeti 70.2 milyar dolar oldu.

2007 sonunda geçtiğimiz yıl 2013’e kadar olan dönemde sistemi düzenleyici adımların maliyeti yüzde  100 artış gösterirken 35.5 milyar dolarlık artış kaydedilmiş oldu.

Federal Finans Analitik verilerine göre, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley ve Wells Fargo için yapılan çalışmaları baz alarak rakam elde edildi. Yeni düzenlemeler ışığında  bazı bankalarda özellikle sermaye için ek maliyetler ortaya çıkarken ortalama 50 milyar dolarlık varlık karşılanmak zorunda kalındı.

Kurumların sermaye gereksinimleri, likidite, ürün kısıtlamaları sigorta işlemleri gibi ek tahsilatlar maliyetin yükselmesinde etkili oldu. 35.5 milyar dolarlık ek maliyetler, 29.07 milyar dolarlık sermaye maliyeti 2.06 milyar dolar kısıtlamalardan kalan ücretler, 3.95 milyar doları FDIC primleri ve 407.1 milyon dolar denetleyicilerin maliyetleri olarak hesap ortaya koyulmuş oldu.

Çalışma Standard & Poor’s tarafından vergi öncesi gelirler baz alınarak hazırlandı.

0