Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı “2016 yılı enflasyonla mücadelenin başlangıç yılı olacak” dedi. Başçı, enflasyonda iletişim politikasına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyonda iletişim politikasına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

AA’ya konuşan Başçı, “Bundan sonra iletişim politikasına ağırlık vermemiz gerekiyor. Bir de doğru politika bileşimini kullanmak gerekiyor” dedi.

Sadeleştirme için de oynaklıklar yüksek olduğu henüz erken olduğunu söyleyen Başçı, “Şu aşamada esnekliğin korunmasına karar verdik” dedi:

“Bu dönemde oynaklıkların son derece yüksek olduğu küresel bir arka plana girdik. Ocak ayının ilk gününde, Çin’den çok şiddetli bir şok dalgası bütün dünyaya yayıldı. O dalgayı biz çok dikkatli ve gün gün izledik. Orada şunu gördük; Türk varlıkları ve Türk lirası, pek çok benzer ülkenin varlıklarına kıyasla bu şoktan çok daha az etkilendi. İkincisi; yakın zamanda görüyoruz ki bunun kendisi büyük ölçüde geçici oldu ve etkilerinin de büyük ölçüde geçici olması söz konusu olabilir. Bu şoklara karşı dayanıklılık konusu ile alakalı.”

Başçı, önümüzdeki üç yıllık dönemde enflasyonun kademeli olarak düşürüleceğini de belirterek, “Artık o problemi de çözeceğiz” dedi.

Yarın yapılacak enflasyon görünümüne ilişkin yılın ilk toplantısı öncesinde, enflasyonla mücadele çalışmalarına değinen Başçı, şöyle konuştu:

“Orada da herkesi ikna etmemiz gerekiyor ki enflasyon Orta Vadeli Program’da bu sene sonu için öngörülen yüzde 7,5, gelecek sene yüzde 6,0, 2018 yılında ise yüzde 5’li rakama doğru ilerleyebilecek. Bunun için de gereken çaba gösterilecek ama çok boyutlu bir çaba. Tek boyutlu değil. İki tane mesaj vermek gerekiyor. Bir tanesi; enflasyonu düşürmek konusunda kararlıyız. Hükümet de kendi üzerine düşeni yapmak konusunda kararlı.”

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporu toplantısını Salı günü gerçekleştirecek.

0