Kripto paralar için bir Balina tehlikesi olabilir mi? sorusu akıllara takıldı çünkü 101 Milyon Dolar değerindeki Bitcoin (BTC) Coinbase’e aktarıldı!

Bitcoin sahipleri, son 11.000 doların üzerindeki konsolidasyondan şüphe duyuyorlar ve kısa bir süre önce gelen balina uyarısı trader’lar için ya neşeye ya da hüzüne neden olabilir.

Yaklaşık 101.5 milyon dolar değerinde olan 8.884 Bitcoin (BTC), bilinmeyen bir cüzdandan ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’e aktarıldı. Cüzdanla ilgili ilginç olan şey ise neredeyse son bir yıldır önemli bir işlemin yapılmamış olmaması.

Geçtiğimiz ay 0,0006 ila 2,45 dolar arasında küçük işlemlerin yapıldığı cüzdanda yüksek bakiyeli işlemleri görmek için 30 Temmuz 2018’a kadar gitmek gerekiyor. O tarihte yaklaşık 529.098,74 dolarlık bir işlemin yapıldığı görülüyor.

Peki böyle bir BTC transferinin etkisi ne olabilir? Haberi verdiğimiz sırada Bitcoin fiyatı üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu görülmüyor. Zira Bitcoin fiyatı son birkaç saattir değerini artırmaya devam ediyor. Bununla birlikte, büyük hacimli cüzdanı kontrol eden kimse elindeki Bitcoin’i hala paraya çevirebilir. Ayrıca, cüzdanın arkasındaki herhangi birinin (muhtemelen bir vasi veya finans kurumu) ortalama satış fiyatlarını artıracak bir satış emri vererek fiyatların yükselmesine neden olması kuvvetle muhtemel. Diğer bir ihtimal ise elindeki Bitcoin’i altcoin’lere çevirmesi.

https://www.canliborsa.site/haber/101-milyon-usdlik-bitcoin-coinbasee-aktarildi-balina-olmasin

Balina piyasası nedir?

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kripto dünyasında da küçük yatırımcıların elindekileri ucuz fiyattan toplayan, marketi ve dolayısıyla fiyatları kontrol edebilen kişilere denir.

Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Bu terimin kökeninin, boğaların her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırdıkları inancından geldiği varsayılmaktadır.

Ayı Piyasası nedir?

Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir. Bununla birlikte eğer bir önceki tepe seviyesinden %20 aşağı yönlü bir hareket olması gerekmektedir.

 

0