BİST 100 endeksi yüzde 4`ü aşan düşüşle son 16 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Küresel piyasalardaki sert düşüşlere paralel olarak haftaya negatif başlayan Borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 4’ü aştı.

Çin’de başlayan ve Asya borsaları başta olmak üzere dünya geneline yayılan borsalardaki panik havası endekslerin sert düşüşüne neden olurken, yurt içinde de TL varlıkları üzerindeki satış baskısının artarak devam ettiği görülüyor.

Güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, ilk seansta yüzde 2,06 değer kaybettikten sonra, öğleden sonra küresel risk iştahındaki azalmanın devam etmesiyle yüzde 4,5 değer kaybederek 70.403,15 puana kadar geriledi.

Asya borsalarının yüzde 5 ile yüzde 8,5 arasındaki değer kayıplarından sonra, Avrupa hisse senetleri piyasalarının da yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetmesi, BIST 100 endeksinin analistlerin orta ve uzun vadeli kritik destek seviyesi olarak nitelendirdikleri 71.000 puanın altına kadar gerilemesine neden oldu. Endeksin, son 16 ayın en düşük seviyesine gerilemesine karşın gelen tepki alımlarının sınırlı kalması dikkati çekiyor.

ABD BORSALARINDA KAYIPLAR YÜZDE 8’İ BULDU

ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizleri riskten kaçınan yatırımcıların alımları ile yüzde 2’nin altına gerilerken, New York borsasında Dow Jones ve S&P 500 endeksi açılışta yüzde 3 değer kaybetti. Nasdaq endeksinde kayıplar yüzde 8’i geçti.

Çin’de ekonomik büyümeye yönelik endişelerin artması ve buna bağlı olarak emtia fiyatlarındaki düşüşlerin hızlanması ile yüzde 8,5 değer kaybeden Şanghay bileşik endeksi, risk iştahının azalmasına ve satış dalgasının tüm dünya borsalarına yayılmasına neden oldu.

Analistler, başta Çin olmak üzere hisse senetleri piyasalarında görülen düşüşlerin, sert bir şekilde değer kaybeden emtia fiyatlarının bağlantılı şirket hisselerine güçlü satış olarak yansımasının da etkisiyle panik havasına neden olduğunu ifade ediyor.

EURO/TL TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Bu hafta, açıklanacak makroekonomik verilerin küresel ekonomik aktiviteye yönelik beklentileri ve buna bağlı olarak hem emtia hem de pay piyasalarının fiyatlamaları üzerinde belirleyici olabileceğini belirten analistler, Çin’den başlayarak tüm piyasalarda etkili olan panik havasının sona ermesi durumunda veri odaklı seyre geri dönülebileceğini kaydediyor.

Analistler, BIST 100 endeksinin 71.000 seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 69.500 seviyesinin takip edileceğini tahmin ediyor.

Dolar/TL azalan risk iştahı ile avro/dolar paritesindeki yükselişe karşın 2,9779’a kadar yükselirken, avro/TL ise cuma günü kapanışına göre yüzde 4,2 artışla tarihinin en yüksek seviyesi olan 3,4772’ye çıktı.

Analistler, avro/dolar paritesinin fonların korunma amaçlı avro alımlarının da etkisiyle son 7 ayın en yüksek seviye olan 1,1709’a yükseldiğini, bunun da avro/TL’deki yükselişi tetiklediğini kaydediyor.

0