Borsa İstanbul haftanın ilk gününde 91 bin puanı aşarak son iki yılın zirvesini gördü. Kuzey Kore’nin fırlattığı ve Japonya karasularına inen balistik füzeler doların çekiciliğini azaltırken, yene talebi artırdı. Dolar fiyatları yeni haftaya 3,71 seviyesinde başlarken, uzmanlar dolarda yukarı eğilimin devam edeceğini belirtiyor.

Borsa İstanbul 28 Ocak 2015 tarihinden sonra en yüksek seviyeyi gördü. Borsa İstanbul 100 endeksi günün ilk yarısını yüzde 1,44 yükselişle 91 bin 18 puandan tamamlarken, günün ikinci yarısında da yükselişine devam etti. Endeks saat 17.16 itibarıyla yüzde 1,75 yükselişle 91 bin 294 puandan işlem görürken; bankacılık endeksi yüzde 2,01 yükselişle 156 bin 492 puandan işlem gördü.

BIST 100 endeksi, en yüksek 91 bin 437 puanı görürken, en düşük 90 bin 65 puanı gördü.

Analistler, BIST 100 endeksinde 91 bin 100 seviyesinin direnç, 88 bin 500 seviyesinin ise destek konumuna geldiğini söyledi.

DOLARDA 3.70 SEVİYESİ KRİTİK

TÜFE’nin yıllık bazda çift haneye yükselmesi ardından Cuma günü yönünü yukarı çeviren dolar/TL’de TCMB’nin sıkılaştırmayı bir miktar artırması daha fazla yükselişi sınırlarken, piyasalar jeopolitik gelişmeleri ve dış piyasaları izleyecek.

Cuma günü enflasyon verisi ardından 3.74 seviyesini aşan, saat 17.26 itibariyle 3.7225/3.7247 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah güne 3.71 seviyesinin üzerinde başladı. Dolar kuru saat 17.13 itibari ile 3.7160 seviyesinden işlem gördü. Euro fiyatları ise şu sıralarda 3.93 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “Geçen hafta 3.75 direncini zorlayan USDTRY kurunda geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Teknik olarak 3.70 seviyesinin üzerinde seyirlerin devam etmesi ilerleyen günlerde dolar kurunun yeniden 3.75 seviyesini zorlamasına ve geçmesine neden olabilir” dedi.

Turşucu şunları ekledi: “Dolar endeksi 102 seviyesinin altında sakin seyrediyor ancak bu seviyenin üzerine doğru hareketler oluşursa içeride dolar kurunda da yukarı baskı yaratabilir. Fed toplantısı öncesi hafta olması nedeni ile bu hafta Fed’e yönelik spekülasyonlar artabilir. Bu nedenle dolar kurunun 3.70 seviyesi üzerinde kalıp kalmayacağı önemli olacak. Diğer yandan Hazine’nin yüklü bir iç borç ödeme haftasında bulunuyoruz. Bugün ve yarın toplam 4 ihale birden açılıyor. Oluşacak faiz ve gelecek telif tutarları satış miktarları piyasalarda etkili olabilir. Buna karşın ılımlı bir seyri sonucunda 3.70 seviyesinin altına çekilmeler olması durumunda dolar kurunda yeniden 3.55-3.60 bölgesine doğru düşüşler görebiliriz”

BORSADA YENİ REKORLAR GELEBİLİR

Şeker Yatırım‘ın gün içi piyasa yorumu şöyle: “Yurtdışı borsaların satıcılı seyrettiği günde BIST pozitif ayrışmaya devam ediyor. Cuma günü açıklama yapan Fed Başkanı Yellen ve başkan yardımcısı Fischer faiz artışına işaret ederken, Mart ayı için faiz artırım olasılığı %93’ler kadar yükseldi. Buna karşın gelişmekte olan ülke kurlarındaki sakin seyir var. BIST’te ise güçlü görünüm devam ederken, tahvil faizlerinin seviyesi ile BIST arasındaki uyumsuz görünüm devam ediyor. Ancak bugün özelinde BIST’teki güçlü hareketle birlikte tahvil faizlerinde sınırlı geri çekilme eğilimi var. BIST’teki yükselişin desteklenmesi adına tahvil faizlerindeki geri çekilmenin daha da kuvvetlenmesi gerekir. Artan Fed faiz artışı beklentilerine rağmen gelişmekte olan ülke (EM) kurlarında değer kazançları dikkat çekiyor. Kısa vadede piyasalardaki Fed faiz artımı risk algısı değişiyor gibi görünüyor. Global büyüme beklentilerinin kuvvetlenmesi ve Fed’in kısa vadede faizler artırsa bile faiz artırımlarının hızı konusunda yavaş hareket edeceğini söylemesi gelişmekte olan ülke borsaları ve para birimlerine destek oluyor. Global büyüme beklentilerinin güçlenmesi şuan için Fed faiz artırım negatif etkisine göre EM’lere daha pozitif etki oluşturmuş gibi görünüyor. Bu nedenle EM’lere para giriş yavaşlasa da devam ediyor. Diğer EM borsalarına göre çarpan olarak iskontolu görünen BIST bu nedenle ilgi odağı olarak pozitif ayrışıyor olabilir. Bugün ABD açıklanacak fabrika siparişleri verisi takip edilecek. Teknik olarak güçlenme eğiliminde olan BIST’te pozitif seyir momentum kaybetse de devam edebilir. Yurtiçi tahvil faizlerinin yükselen enflasyona rağmen artan risk alma iştahıyla gevşemesi BIST’teki yükselişi destekleyebilir.

Endeks uzun vadeli düşüş trendi yukarı kırdı. Endeks kısa vadede 88.000, gün içine ise 90.000 üzerinde kaldıkça yükseliş eğilimini koruması beklenmektedir. Endeks 90.000 seviyesi üzerinde iki günlük hacimli kapanış yapması durumunda orta vadede 93.000-93.500 aralığını hedefleyerek tarihi yeni zirvelere yönelmesi beklenmektedir. Gün içinde 91.800 seviyelerinin güçlü direnç olarak çalışması ve bu seviyeye yaklaştıkça kar satışlarının oluşması beklenir. Kısa vadeli pozisyonlar için 90.000 seviyesi zarar-kes seviyesi olarak takip edilmelidir. Kısa vadeli teknik göstergelerdeki pozitif eğilim güçlenirken, momentum göstergesindeki zayıflama da yerini pozitif eğilime bıraktı. Bu görünüm kısa vadede geri çekilmeler olsa da pozitif eğilimin devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak yeni zirve seviyeler oluşmasına rağmen göstergelerdeki orta vade için negatif uykusuzluk oluşma riski devam ediyor.”

1