Borsa İstanbul’da NASDAQ teknolojisi ile ilk işlem bugün yapılıyor. Bugünden itibaren Borsa İstanbul’da tek seans uygulamasına geçiliyor.

Borsa İstanbul’da NASDAQ teknolojisi ile ilk işlem bugün yapılıyor. Bugünden itibaren Borsa İstanbul’da tek seans uygulaması’na geçiliyor.

İki aşamada devreye alınacak BISTECH dönüşüm programında ilk faz için yapılacak uygulamalar ile ilgili olarak Borsa İstanbul bir duyuru yayınladı.   Borsa İstanbul’un BISTECH olarak adlandırdığı ‘Teknoloji ile Dönüşüm Programı’nın ilk fazı olan Pay Piyasası İşlem Sistemi, takas sistemiyle gözetim ve risk yönetim sistemleri gibi tüm çevresel sistemler, bugün devreye alındı.

Borsa İstanbul, NASDAQ ile yaptığı işbirliği sonucunda hayata geçirdiği BISTECH projesi kapsamında, ilk fazda gerçekleştirilecek bazı uygulamalar ile ilgili olarak bir duyuru yayınlandı. Bugünden itibaren Borsa İstanbul’da tek seans uygulamasına geçiliyor. Öğlen 1 saat sürekli müzayede işlemlerine ara verilecek, bu arada da tek fiyattan emir toplama gerçekleştirilecek.

Borsa İstanbul’dan yapılan duyuruya göre  daha önceki uygulamada söz konusu olan birinci seans sonu bülteni gibi bir kavram olmayacak. Baz fiyat ve fiyat marjları gün başında bir kez hesaplanacak ve tüm gün boyunca geçerli olacak.    Öte yandan, fiyat marjı seanslık %10 yerine, günlük %20 olarak uygulanacak.

Borsa İstanbul, BISTECH projesinin devreye alınması ile birlikte  seansın açılış, gün ortası tek fiyat ve kapanış ve tüm tek fiyat bölümlerinde emir toplama süresi boyunca denge fiyatı hesaplanarak yayımlanacağını açıklarken, daha önce 1. Seans sonunda üretilen marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler defteri dosyalarının artık oluşturulmayacağını ifade etti.

Duyuruda, veri yayınının gün içinde kesintisiz devam edeceğini belirten Borsa İstanbul, gün ortasında 12.30 – 13.25 arasında tüm piyasa tek fiyat emir toplama aşamasında olacağından endeks ve fiyat değişiminin söz konusu olmayacağını açıkladı.

BISTECH projesinin ilk fazının devreye alınmasıyla daha önceki uygulamada yapılan 2. Seans başındaki açılış bölümü olmayacak ve gün ortası tek fiyat uygulamasından sonra, seans saat 13.30’dan itibaren sürekli müzayede sistemiyle devam edecek. Öğlene kadar emir defterinde karşılanmadan kalan emirler öğle arası tek fiyat emir toplama esnasında değiştirilebilecek, iptal edilebilecek.

Duyuruda, birincil piyasa işlemleri kapsamında gerçekleştirilen halka arzlarda eşleştirmenin 12.10 yerine artık 12.40’ta yapılacağını belirten Borsa İstanbul, geçişin ilk fazı itibariyle bülten ve marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler dosyaları gün sonunda saat 17.40’tan sonra oluşturulacağını da açıkladı.

Borsa İstanbul BISTECH projesinin devreye alındığı ilk faz ile birlikte piyasa ile ilgili haber ve yorumlarda belirtilen uygulama değişikliklerinin göz önünde bulundurulmasının yararlı olacağını özellikle belirtti.

0