Türk hisseleri, Yunanistan krizinin ivmelenmesinin de etkisi ile 2011’den bu yana en kötü 6 ayı kaydetti..

BİST 100 Endeksi Salı günü kapanışta yüzde 0.6 yükseliş gösterdi ve endekste 6 aylık kayıp yüzde 4.1 oldu. Bloomberg’in derlediği verilere göre 2011’in ilk yarısından bu yana en büyük düşüş kaydedildi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 1.6 yükseldi.

Yabancı yatırımcılar, Türkiye’den çıkışları hızlandırarak en az 10 yılın en yüksek seviyesine çıkardılar. Türkiye’den görülen sermaye çıkışlarında Fed’in faiz artıracağı beklentiler ve 7 Haziran seçiminin ardından oluşan politik belirsizlik etkili oluyor. 7 Haziran seçim sonuçlarına göre hiçbir parti mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Yunanistan ve kreditörleri arasındaki görüşmelerden anlaşma çıkmaması ve ülkede bankaların kapatılarak sermaye kontrolleri uygulanmasının ardından sermaye çıkışları hafifleme işareti göstermedi. Yatırımcılar en güvenliler hariç tüm varlıklardan uzak duruyorlar.

Deniz Yatırım kurumsal hisse satışları direktörü Gülsen Ayaz, “Politik belirsizlik yurtiçi talebi ve yatırımları yavaşlattı, Türkiye’nin kırılganlıklarını diğer gelişmekte olan ülkeler göre daha çok ortaya koydu. Fed’in faiz artıracağı beklentileri, Yunanistan krizi ve Orta Doğu’daki gelişmeler kayıpları artırdı” dedi.

Yabancı yatırımcılar bu yıl 4.7 milyar dolarlık Türk varlığı sattılar. Merkez Bankası verilerine göre 19 Haziran’da sona eren haftada 875 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Aynı dönemde net 227 milyon dolarlık hisse senedi satıldı.

0