Borsa İstanbul C grubu payların geri alım sürecini yeniden başlattı.

Yılın ikinci çeyreğinde halka arz olmayı hedefleyen Borsa İstanbul, sermayesinin yüzde 9,4’ünü oluşturan C grubu payların geri alım sürecini yeniden başlattı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Devretmek isteyen pay sahiplerinden Borsa İstanbul A.Ş. C grubu paylarının iktisap edilmesine karar verilmiştir. Ayrıntılı bilgi, Borsa İstanbul A.Ş. C grubu pay sahiplerine postayla iletilmiştir.” denildi.

Borsa İstanbl’un 423,2 milyon liralık nominal sermayesinin 39,8 milyon lirası C grubu paylardan oluşuyor. Bu payları yüzde 7,31’i eski İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile İstanbul Altın Borsası (İAB) üyelerinde bulunuyor. Geriye kalan kısımda ise yüzde 1,3 Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nde bulunurken yüzde 0,79 kadar C grubu pay Borsa İstanbul’da, çok daha sınırlı bir miktarı, yüzde 0,41’e tekabül edecek şekilde Türkiye Varlık Fonu’nda.

2017’deki geri alımda 24 pay sahibinden borsa sermayesinin yüzde 0,79’una karşılık gelen 335.828.929 adet pay geri alınmıştı.

BORSA İSTANBUL’UN HALK ARZINA DOĞRU

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Reuters ile geçen ayki söyleşisinde halka arz danışmanlarının bu ay belirlenebileceğini, halka arz sonrası borsanın işlem gören bölümünün büyüklüğünün bir milyar lira olmasını istediklerini ifade etmişti.

Başkan Karadağ, bu yılki Bu yılki Sermaye Piyasası Kongresi’nin 7. panelinde yaptığı açıklamalarda da “2018’in ikinci çeyreğinde finansallar hazır olur.” demişti.

Ayrıca Karadağ, Bloomberg HT yayınında da çalışmaların devam ettiği bilgisini yinelemişti.

0