17 Ağustos haftasını kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin  kredi notunu indireceği endişeleri ve buna bağlı olarak hızlı yükselen döviz  kurlarının etkisiyle yüzde 6,5 düşüşle 88.735 puandan tamamlayan BIST 100  endeksi, sonrasında başlayan yükselişini 5 haftadır devam ettiriyor.

Borsa İstanbul, yükseliş rallisini üst üste 5’inci haftaya taşıyarak bu dönemde yatırımcısına yaklaşık yüzde 10 getiri sağladı.

Kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s’in 17 Ağustos’taki not  indirimlerine karşın döviz kurlarındaki yükselişin, Bankacılık Düzenleme ve  Denetleme Kurulu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başta olmak  üzere ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle durulması, Borsa İstanbul’da  alımların güçlenmesini sağladı.

BIST 100 endeksi, bu gelişmeler ve küresel piyasalarda artan risk  iştahının etkisiyle haftalık bazda 5 haftadır yatırımcısının yüzünü güldürürken,  17 Ağustos kapanışından bu yana getirisi yüzde 10,4 oldu.

Bu hafta 97.988,16 puanla yaklaşık 2,5 ayın en yüksek kapanışını yapan  endeks, geçen hafta kapanışına göre yüzde 3,41 değer kazanırken, 5 haftadır devam  eden rallide en yüksek oranlı getiriyi de bu hafta sağlamış oldu.

Analistler, geçen hafta TCMB’nin 625 baz puanlık faiz artırım kararı  ile bu hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi  Programı’nın (YEP) piyasalardaki pozitif havanın güçlenmesini ve banka pay  piyasaları öncülüğünde endeksin yükselmesini sağladığını ifade etti.

Gelecek hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararının piyasaların  kısa vadede en önemli gündemi olduğuna değinen analistler, yurt içinde ise YEP  sonrası açıklanması beklenen düzenleme ve detayların takip edileceğini kaydetti.

“BANKA HİSSELERİ ENDEKSİN LOKOMOTİFİ OLDU” 

AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy, BIST 100 endeksinin 17  ağustosta gördüğü 84.654 seviyesi ve haftalık bazda 6.204 puanlık  düşüşten sonra  başlattığı tepki hareketinin üst üste 5’ci haftayı da primle kapattığına dikkati  çekti.

Bankacılık endeksinin 194.000’lerden 92.000’lere kadar süren düşüşünün  getirdiği aşırı ucuzluğun yeni alımları tetiklediği ve banka pay piyasalarının  borsanın rallisinde lokomotif görevi gördüğünü kaydeden Paksoy, “Bankacılık  endeksinin 105.000 üzerine yerleşerek, devamında asıl olarak 110.000 üzerinde  kuvvet kazanmaya başlaması BIST 100 endeksindeki rallinin momentum kazanabilmesi  için oldukça önemli olacaktır.” dedi.

Paksoy, BBDK ve TCMB’nin kur tarafında yaşanan yükselişe müdahaleleri  ve dolar/TL’nin kısa vadeli olarak devamlı yükseliş modundan çıkmasının, gelinen  yüksek faiz ve enflasyon ortamına rağmen gelecekte finansal piyasaların  dengeleneceği beklentisini artırdığını ifade ederek, değerlendirmesine şöyle  devam etti:

“Açıklanan YEP’in gerçekçi, dengeleyici ve enflasyonla mücadeleyi öne  çıkarmasının yanında üretim temeline dayandırılması borsa için beklenti  oluştururken, ABD ile ilişkilerde normalleşme sinyalleri ve AB ile ilişkilerin  pozitif sürece girmesinin de borsadaki alış ağırlıklı seyirde etkili olduğunu  görüyoruz. Fed’in eylül toplantısı yaklaşırken ve ticaret savaşları sürerken,  global  borsaların ABD borsaları önderliğinde pozitif tarafta olması da  destekleyici olarak gözleniyor.”

 

https://www.canliborsa.site/kazandiran-kaybettiren-hisseler

“KAR SATIŞLARI KARŞILANIRSA 100.000-102.500 İLK CİDDİ HEDEF” 

Cüneyt Paksoy, çok önemli bir değişiklik olmaması durumunda da ara ara  kar satışları görülse de BIST 100 endeksinde yükselişin devam etme potansiyelinin  güçlü olduğunu belirterek, yükselişin kalıcı olması için dış siyasi iletişimde  normalleşme ve jeopolitik risklerde dengelenme şartının masada olduğunu kaydetti.

Dolar bazında halen çok ucuz olan BIST 100 endeksi ve bankacılık  endeksinde, bu ucuzluğun yabancı yatırımcılar tarafından satın alınmasının önemli  olduğunu ifade eden Paksoy, teknik olarak gelmesi muhtemel kar satışlarının  93.000-95.000 bandında karşılanması durumunda 100.000-102.500 bandının ilk ciddi  hedef olacağını söyledi.

Paksoy, BIST 100 endeksinde 93.000, altında 90.000 ve devamında, son  dönülen kritik destek olan 85.000-87.000 aralığının çok güçlü destek seviyeleri  olduğuna değinerek “100.000-102.500 bandının aşılması halinde ise hareket güç  kazanabilecek ve 105.000 ve 110.000’ler çok rahat bir şekilde görülebilecektir.”  dedi.

Canlı İzle

“6 AYLIK DÜŞÜŞ SONLANDI”

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu,  BIST 100  endeksinin 6 ayın ardından 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 94.000  seviyelerinin üzerine yükseldiğine ve bu seviye üzerine yerleştiğine dikkati  çekerek, “Daha net yorum yapmak için gelecek haftaki seyri görmekte fayda var.  Ancak şimdilik 6 aylık düşüşün sonlandığını ve bundan sonra daha olumlu bir  sürece giriyor olduğumuzu söylemek mümkün.” ifadelerini kullandı.

Bu sürecin yeni bir yükseliş trendi mi olacağı yoksa yatay bir seyir  mi izleneceğini söylemek için henüz erken olduğunu dile getiren Turşucu, endeksin  şimdiye kadar yaşanan olumsuzlukları fiyatladığını, bu nedenle alımların daha  etkili olmaya başladığını kaydetti.

Turşucu, açıklanan YEP’in, piyasalardaki olumlu havayı desteklediğine  değinerek değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Program, tek başına güçlü bir yükseliş trendi için gerekli olan yeni  bir hikaye yaratmasa da genel hatları itibarıyla ekonomiyi olumsuz etkileyecek  yeni adımların olmayacağını göstermesi bakımından borsadaki mevcut havayı  destekliyor. Teknik açıdan, BIST 100 endeksi kısa vadede 96.600 üzerinde  tutunmayı başarırsa ilerleyen süreçte 100.000 direnç bölgesini test  edebiliriz.”

kaynak: UZMANPARA – AA

0