Borsa İstanbul, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Aralık 2020 – Ekim 2021 döneminde yer alacak şirketleri belirlemeye yönelik değerleme çalışmalarını tamamladı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 5 şirketin BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne alınmasına karar verildi.

BIST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, Anadolu Grubu Holding (#AGHOL), Anadolu Hayat Emeklilik (#ANHYT), Bizim Mağazaları (#BIZIM), Kardemir D (#KRDMD) ve Pegasus (#PGSUS) hisseleri 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde işlem görmeye başlayacak.

Sürdürülebilirlik Endeksi Nedir?

BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin amacı, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturulması, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasıdır.

Bilindiği gibi Kurumsal Sürdürülebilirlik, şirketlerde uzun vadeli değer yaratmak amacıyla, ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlerin kurumsal yönetim ilkeleri ile birlikte şirket faaliyetlerine ve karar mekanizmalarına uyarlanması ve bu konulardan kaynaklanabilecek risklerin yönetilmesidir.

Borsaların çevresel, sosyal, kurumsal yönetim konularındaki risklerine ilişkin politika oluşturmaları sürecinde şirketlere yol gösteren ve şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin bilgiyi de sorumlu yatırımcılara ileten bir platform oluşturmak gibi çok önemli bir misyona sahip olduğu düşüncesinden hareketle, Borsa İstanbul ile Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) arasında şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin hesaplanması amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır. İmzalanan anlaşmaya göre EIRIS, Borsa İstanbul şirketlerini uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlemeye tabi tutmakta  olup, değerlemelerde sadece “kamuya açık” bilgiler kullanılmaktadır.

Endeks kapsamında alınan değerleme hizmetinin maliyetleri Borsa İstanbul tarafından karşılanmaktadır.

https://www.canliborsa.site/krdmd-hisse

BIZIM Canlı izle

0