Borsa İstanbul’da TOMA’nın üreticisi Katmerciler’in hisseleri yüzde 10 düştü.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından haftanın ilk işlem gününde Borsa İstanbul güne yüzde 8.15’lik düşüşle başladı. Finans şirketlerinde de önemli kayıplar yaşandı.

Açılışta, bankacılık endeksi yüzde 9,55 değer kaybetti. Göze çarpan önemli bir düşüşte Gezi Parkı olayları döneminde adından sıkça bahsettiren Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA) üreticisi Katmerciler oldu.

2010 yılında borsaya açılan şirket TOMA ihalelerini kazandığı zaman hisselerde sert yükselişler yaşanıyordu. Katmercilerin hisseleri seçimden sonraki ilk işlem gününde yüzde 10 düştü.

BAŞBAKAN KONUŞTU TAVAN OLDU

Hürriyet’in haberine göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu 14 Ekim 2014 yaptığı bir açıklamada, “Tek tek vandalizmi yapanları hukukun önüne çıkartacağız. Tespitler yapılıyor. İhtiyaçlar giderilecek. Yakılan her TOMA’nın yerine 10 TOMA alınacak” demişti. Bu açıklamanın ardından şirketin hisseleri 17 Ekim tarihine kadar yüzde 20 artarak 2.73 liraya kadar yükselmişti.

ÖZEL BİR DURUM YOK

borsada toma taban yaptiKametrciler 19 Ekim 2014 tarihinde yaptıkları açıklamada ise hisseleriyle ilgili bir açıklamada bulunarak, “Şirketimiz payları üzerinde gerçekleşen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel durumların kamuya açıklanması tebliğine göre kamuya açıklanmamış herhangi bir özel durumu mevcut değildir” açıklamasında bulunmuştu.

TANESİ 650 BİN TL’YE GELİYOR

Katmerciler en son 24 Kasım 2014’te 50 TOMA’lık bir ihale kazanmışlardı.

TOMA’ların tanesi 650 bin TL’ye geliyor. Ekim 2014’te ise firma 65 TOMA’lık bir ihalenin daha galibi olmuştu.

0