Wall Street’te teknoloji hisselerinin geride kalması piyasa yatırımcılarını korkutsa da piyasanın boğaları borsalarda geri dönüşün henüz başladığını belirtiyor

Ekonominin yeniden açılmaya başlamasıyla birlikte küresel borsalarda büyük bir değişim baş gösterdi. Değer hisseleri, teknoloji şirketlerinin de dahil olduğu birçok popular hissenin de üzerinde popülerlik kazanıyor. Fakat varlık yönetimi şirketi Oppenheimer’ın Baş Piyasa Stratejisti John Stoltzfus’a göre kazananlar bu süreçte kaybedene dönüşmek zorunda değil.

Baş Stratejist korona virüs kısıtlamalarıyla yapılan ekonomik savaşta teknolojinin hayati bir rolü olduğunu belirtiyor. CNBC’ye verdiği röportajda Stoltzfus, “Uzun vadeli piyasa hareketlerin merkezinde oturuyor. Teknoloji 20. yüzyılın erken dönemlerindeki otomobil endüstrisine karşılık geliyor” ifadelerinde bulundu.

Buna karşın piyasa uzmanı kısa vadeli süreçte teknoloji hisselerinde bir düzenleme beklediğini de belirtiyor. “Mütevazi bir düşüş gerçekleşecek” diyen Stoltzfus, “Sektör bir miktar kendi değerini aşmış olabilir” diyerek kısa vadeli düşüşler konusunda telaşa gerek olmadığını belirtti.

23 Mart tarihindeki dip noktasından bu yana teknoloji odaklı Nasdaq endeksi %42 değer kazandı. S&P 500 endeksi de %39 oranlık ralliyle bu yükselişi takip etti.

TARİHİ TOPARLANMA

Kâr getirisi risklerine rağmen, Stoltzfus borsaların tarihi bir toparlanmanın erken safhasında olduğuna inanıyor. Tüm göstergelerin Kovid-19 sonrası döneme geçişi gösterdiğini söyleyen Baş Stratejist, “Sürdürülebilir bir iyileşme sürecine pek çok kişinin beklentisinden çok daha kısa sürede girileceğini bekliyoruz” dedi.

Stoltzfuz 2020 piyasalarına en büyük boğa piyasası yatırımcısı olarak girdi. Fakat korona virüs salgınıyla bu durum değişti. Şubat ayında virüsün Çin’den sıçramasıyla birlikte piyasalar için “kaçacak hiçbir yer kalmadı” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat Stoltzfus sonsuza kadar beklemede kalmayı kabul etmedi. Mart ayının başından itibaren hisselere yavaş yavaş yatırım yapmaya tekrar başlayan Stoltzfus yatırımlarını bu tarihten itibaren sürdürdü.

Baş Stratejist şimdiyse piyasalarda geri dönüş yeniden dengelenme sürecinden yararlanmak istiyor.

0