Kredi kullanırken ödenen dosya masrafı ve kredi kartı aidatlarını geri alayım derken dolandırılmayın.

boyle dolandiricilik gorulmedi

Bankalardan kredi kullanan binlerce müşterinin kafası son günlerde oldukça karışık. Zira bireysel kredi kullanırken ödedikleri dosya masrafı ve kredi kartı aidatlarını geri alabileceklerine dair telefonlar alıyorlar. Bunun en son örneği Cuma günü İstanbul Fatih’te yaşandı.

Bir ilköğretim okulunda öğretmen olarak çalışan B.G  kendisini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çalışanı olarak tanıtan kişiler tarafından arandı. Geçtiğimiz ay çektiği tüketici kredisi için ödediği için dosya 1000 liralık dosya masrafının geri ödeneceği söylendi. Ancak bunun için 300 lira ödeme yapması gerektiği belirtildi. Durumdan şüphelenen genç öğretmen konuyu polise bildirdi. İstanbul emniyeti şikayet üzerine harekete geçti.

BANKACILIK SIRRI DELİK DEŞİK

Milliyet.com.tr’ye konuşan Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, son dönemde bu tür şikayetlerin sayısının bir hayli arttığına dikkat çekerek, “İşin ilginç tarafı sözde danışmanlık hizmeti veren bu şirketler kurdukları özel çağrı merkezleriyle banka müşterilerini cep telefonlarından aramakta ve bankacılık sırrı kapsamındaki sözleşme bilgilerini paylaşmaktadır. Bankalar ve tüketiciler açısından bu durum ciddi bir bilgi güvenliği sorunu oluşturmaktadır” dedi.

Tüketiciler Derneği Başkanı Ağaoğlu, son dönemde yüzlerce banka müşterisinin ‘dosya masrafı ve kredi kartı aidatınızı geri alacağız’ denilerek arandığını doğruladı. Türkiye’de toplam 57 milyon kredi kartı olduğunu hatırlatan Ağaoğlu, “ Herkesin cebinde ortalama 3 kredi kartı var. Yılda 150 lira minimum kredi kartı aidatı ödüyoruz. Buna bir de bireysel krediler (taşıt, konut, ihtiyaç) eklendiğinde bir tüketicinin cebinden çıkan masraf ve komisyon ortalama 1500-2000 liraya ulaşıyor” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Mart 2014 itibarıyla Türkiye’de tüketici kredisi kullananların sayısı 14 milyon 683 bine ulaşmış durumda. Yani Türkiye’deki her 5 kişiden birisi banka kredisi ödüyor. Tüketicilerin bankalara olan tüketici kredisi borcu ise 234 milyar liraya ulaşmış durumda. Dolayısıyla fırsatçı şirketler açısından bu durum büyük bir fırsat sunuyor.

300 LİRANIZI KAPTIRMAYIN

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu şirketlerin kendilerini çoğu zaman kamu kurumu, hukuk bürosu ve danışmanlık şirketi olarak gösterdiğine işaret ederek, tüketicileri bu kişilere karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Ağaoğlu şunları söyledi: “Tüketiciler eğer gerçekten bankalara ödedikleri ücret, komisyon ve aidatları geri almak isterse tüketici derneklerinin internet sitelerindeki örnek dilekçeleri ücretsiz olarak indirsinler ve İlçelerdeki Tüketici Hakem Heyetlerine başvursunlar. Kimseye para kaptırmasınlar…”  

Öte yandan Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Mehmet İmrek,  bu konuda önümüzdeki hafta suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na da, ‘yanıltıcı reklam’ yüzünden şikayette bulunacaklarını sözlerine ekledi.

0