İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, küresel finansal krizlerin ardından daha aktif rol oynamaya başlayan merkez bankalarının her finansal sorun için suçlu ilan edildiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, Perşembe günü ekonomistler cemiyetinin yıllık toplantısında yaptığı konuşmada yüksek varlık fiyatları nedeniyle merkez bankalarının suçlanmasının manasız olduğunu söyledi.

Risksiz faiz oranında uzun vadeli düşüş olduğunu belirten Broadbent, bunun uzun soluklu olduğunu ve piyasayı etkileyen tek şeyin para politikası olmadığını kaydetti.

Ben Broadbent; “Para politikasındaki otonom değişikliklerin varlık fiyatları üzerinde bir etkisi olabilir. Ama bu para politikasının tek etken olduğunu anlamına gelmez” dedi.

BOE Başkan Yardımcısı Broadbent üç noktaya işaret etti:

1) Enflasyon, İngiltere Merkez Bankası’ndan politika faizi düşmüş olsa bile, nispeten istikrarlı olmuştur.

2) Uzun vadeli reel faiz oranları kısa vadeli reel faiz oranları ile birlikte azalmıştır. Bu nedenle parasal rahatsızlıkların para politikası yapıcılarının bağımsız kararları ve reel faiz oranları dahil olmak üzere gerçek şeyler üzerinde ne kadar kalıcı etkileri olduğunu görmek zordur (Bu, özellikle İngiltere gibi küçük ve açık ekonomilerdeki para otoriteleri için nispeten doğrudur).

3) Resmi faiz oranlarında ne zaman otonom ya da en azından beklenmedik bir değişiklik yapsak, bu hareketin uzun vadeli reel oranlarda herhangi bir reaksiyona yol açtığını görmedik.

Broadbent, parasal genişlemenin farklı olduğunu ve kesinlikle önemli etkileri olduğunu belirtti ancak uzun vadeli reel faiz oranlarındaki düşüşün krizden önce oluştuğunu ekledi.

0