Yunanistan, 4 milyar dolarlık bitoalanyum aklama halkası kullandığından şüphelenilen Rus’u tutukladı.

Bir kara para aklama operasyonundan şüphelenilen bir Rus, 26 Temmuz 2017’de  sivil polisler tarafından   Yunanistan’ın Selanik kentindeki bir mahkemeye götürüldü.

Çarşamba günü yapılan açıklamada, Ruslar dünyanın en eski kripto-döviz değişimlerinin arkasındaki isimsiz kişiden şüphelenilen ve en az 4 milyar doları aklama şüphesi olan bir Rus, polis tarafından tutuklandı.

Polis kaynakları, 38 yaşındaki Alexander Vinnik’in, ABD’nin girişimleriyle bir ihbar üzerine kuzey Yunanistan’da küçük bir sahil kasabasında tutuklandığı bildirildi. Polis, kendisinin ABD’ye iade edilmeye çalışılacağını söyledi.

Devam eden bir davayla ilgili yorum yaparken oy vermeyi reddeden BTC-e sanal para birimi değişimine yakın iki kaynak, Salı günü yayınlanan “teknik sorunlar” bildirimi sonrası çevrimdışı olan platformun arkasındaki önemli kişinin Alexander Vinnik olduğunu söyledi.

Yunan polisi yapılan açıklamada, “Uluslararası olarak aranan bir suç örgütünün” beyni “tutuklandı” dedi. “38 yaşındaki Vinnik, 2011 yılından beri dünyadaki elektronik suçların en önemli suç örgütlerini yöneten web sitelerinden birinin bŞINDydı” dedi.

Polis, BTC-e’nin kurulduğu 2011’den bu yana, yılda en az 4 milyar dolar nakit para aklama platformuyla, 7 milyon yatırılarak 5,5 milyon ödemeyi akladığını söyledi.

Bitcoin, işlemlerin güvenliğini ve gizli kalmasını sağlamak için kriptografi başarıyla kullanan ilk dijital para birimi olup, konvansiyonel mali düzenlemeyi imkansız değilse de zorlaştırıyordu.

Vennik’in tutuklanması, Avrupa’daki siber suçlulara karşı düzenlenen ABD operasyonlarının en sonuncusu oldu. Geçtiğimiz hafta, ABD Adalet Bakanlığı, AlphaBay karanlık web pazarını kapatmaya başladı.

ABD istihbarat yetkilileri Moskova’yı geçen yılki ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın şansını arttıracak bir saldırıya uğratmakla suçlandıktan sonra, ABD kovuşturmalarıyla, Rus korsanlarının incelenmesi yoğunlaştı.

Vennik’in davası, ABD’nin saldırı suçlarıyla ilgili bir gösterge değildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve BTC-e ABD’nin yorum taleplerine derhal yanıt vermedi.

2011 yılında kurulan BTC-e, kullanıcıların ABD doları ve diğer sanal para birimleri gibi fiat para birimlerine karşı bit eşi ticaretinde bulunmalarını sağlayan en eski ve en belirsiz sanal para birimi exchange’lerinden biridir. Bugüne kadar arkasındaki insanlar anonim kalmıştı.

Kripto para piyasalarında, kullanıcılarının kimliğini kontrol etmek, kara para aklamayla mücadele etmek ve kolluk kuvveti ile işbirliği yapmak için en rahat standartlara sahip bir yol olarak bilinir.

Yasadışı bit eşin işlemlerini takip etmek için yasa uygulayıcılarla çalışan bir şirket olan James Smith, exchange’in “en çok para aklama yeri” haline gelmesine yardımcı olduğunu ve dövizin yakın tarihli fidye saldırılarına maruz kaldıklarını söyledi.

0