Çin’in, ABD Başkanı Donald Trump’un korumacı önlemlerine karşı yaklaşık 1,2 trilyon dolarla en çok ABD tahviline sahip ülke olarak “tahvil kozu”nu kullanma ihtimali bulunuyor.

Çin’in, ABD devlet tahvillerini daha az cazip bulduğu, alımlarında  yavaşlatma ya da durdurmaya gidebileceğine dair haberler, bu varlıkları elinde  tutan ülkelerinin yanı sıra, ABD Başkanı Trump’ın ticaret fazlası nedeni ile  Çin’e yönelik olası önlemlere karşı bir gözdağı verme ihtimalini gündeme getirdi.

Çin’in söz konusu haberleri yalanlamasına rağmen, geçen hafta ABD’nin  10 yıllık tahvil faizi 2.59’a çıkarak 10 ayın zirvesini gördü.

 1. Ekim 2017 itibarıyla 1 trilyon 189 milyar dolarla en fazla ABD hazine  bono ve tahvilini elinde tutan ülke olan Çin’i,
 2. 1 trilyon 93 milyar dolarlık  tahvile sahip olan Japonya takip ediyor.
 3. Üçüncü sırada ise milli geliri 294 milyar dolar olmasına rağmen 312  milyar dolar ABD devlet senedine sahip olan İrlanda bulunuyor.
 4. Brezilya 270  milyar dolarla dördüncü,
 5. dünyadaki serbest fonların (hedge fund) yüzde 60’ını  bulunduran Cayman Adaları 269,9 milyar dolarla beşinci,
 6. İsviçre 254 milyar  dolarla altıncı, Birleşik Krallık 226 milyar dolarla yedinci sırada yer alıyor.
 7. Lüksemburg  yaklaşık 218 milyar dolarla sekizinci,
 8. Hong Kong 189  milyar dolarla dokuzuncu ve
 9. Tayvan  182 milyar dolarla onuncu sırada bulunuyor.
 10. Suudi Arabistan ise elinde 145 milyar dolarlık ABD tahvili tutuyor.
 11. Türkiye’nin rezervlerinde 61,4 milyar dolar değerinde ABD tahvil ve  bonosu yer alırken, söz konusu portföyün 23,3 milyar doları uzun vadeli, 38,1  milyar doları ise kısa vadeli ABD varlıklarından oluşuyor. Geçen yılın ekim ayına  göre Türkiye’nin elinde bulunan ABD varlıklarında 3,1 milyar dolarlık bir artış  göze çarpıyor. Türkiye, ABD’nin borçlu olduğu ülkeler listesinde 22’nci sırada  bulunuyor.
 12. ABD Merkez Bankasının (Fed) elinde de 2,45 trilyon dolar ABD’nin  hazine tahvil ve bonosu yer alıyor.

“TÜRKİYE İÇİN ÇOK MANTIKLI DEĞİL”

cin'in abd'ye karsi 1,2 trilyon dolarlik tahvil kozu

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, ABD varlıklarının en başta da devlet tahvillerinin jeopolitik  konularda zaman zaman ortaya atılan ve oynanan kozlardan biri olduğunu söyledi.  Erkan, “Şimdi de ticaret anlaşmazlığı ve Trump’ın alacağı söylenen korumacı  önlemler varken elde yeterince malzeme oluşmuş gibi. Bu, muhtemelen günlük veya  periyodik alımlarla alakalı bir konu olmayacaktır. Çünkü aşırı bir pozisyonlanma  söz konusu ve devasa bir transatlantiğin nasıl okyanusta manevra yapması zor ise  Çin’in de tahvil pozisyonlarını değiştirmesi o kadar zor olur.” ifadelerini  kullandı.

ABD tahvil piyasasında Çin’in pozisyon değiştirmesinin, maliye  politikaları uygulayan ülkelerin hem kurlarını güçlendireceğini, hem de faiz  eğrilerinin beklenenden önce yükseleceğine işaret eden Erkan, şöyle devam etti:

“Böyle bir durumda gelişmekte olan ülkelerin mali duruşlarını  değiştirme konusunda hareket alanları son derece dar olacaktır. Bu noktada ABD de  tahvil arzını artırma yoluna gidebilir. Çünkü Fed bilançosunu azalttıkça ve  Hazinenin bütçe açığı arttıkça ABD’nin de borçlanma gereksinimi artacaktır.  Türkiye açısından, bizim tasarruf açığımız varken ABD hazine bonosu alıp tutmak  çok mantıklı değil çünkü biz borç alan bir ülkeyiz. Bu açıdan, ağırlığın kısa  vadeli tarafta olması daha mantıklı çünkü bize ve bizim gibi ülkelere her an  nakit lazım.”

“ÇİN TARAFINDAN YAPILAN MANEVRA”

Gedik Yatırım’ın Yatırım Danışmanlığı Müdürü Erol Gürcan da söz konusu  haberlerin gerçeğe dönüştüğü görülmedikçe, Trump’ın Çin’e yönelik suçlayıcı  söylemlerine karşılık Çin tarafından yapılan bir manevra olarak görülmesinin daha  sağlıklı bir değerlendirme olacağını söyledi.

Son küresel krizden bu yana dünyanın önde gelen merkez bankalarının  bilançolarının tarihi rekor seviyede olduğunu ve tahvil faizlerinin ağırlıklı  olarak tarihi düşük seviyelere geldiği bir sürece girildiğini anlatan Gürcan, şu  değerlendirmelerde bulundu:

“Başta Fed olmak üzere girilen normalleşme sürecinde atılan adımların  genel olarak piyasaların beklediğinden çok daha sabırlı bir şekilde geldiğini  gördük. Mevcut küresel finansal dinamikler önümüzdeki dönemde de benzer eğilimin  korunmasını gerektirmekte. Zira, özellikle tahvil piyasalarında gözlenebilecek  sert oynaklık artışları başta küresel toparlanma eğilimi ve yüksek borçluluğa  sahip ülkeler üzerinde çok ciddi negatif sonuçlara yol açma riski taşımaya devam  etmekte. Dolayısıyla ABD-Çin ilişkilerinde beklenmedik negatif bir şokla  karşılaşılmadığı müddetçe, küresel finansal dengeleri sarsacak yönde bir adımın  gelmesini beklemiyoruz. Ancak benzer şekilde çıkabilecek söylemler kısa vadeli  oynaklıkları artırıcı etkilerde bulunmaya devam edebilir.”

0

BUGÜNKÜ son DOVIZ fiyatları → ( 20 Haziran 2024 )
SaatSatışAlış
ABD Doları 23:1332,789032,7794
Euro 23:1335,230235,2014
İngiliz Sterlini 23:1341,721841,5637
İsviçre Frangı 23:1336,801436,7708
Suudi Arabistan Riyali 22:438,72488,6813